Domů / PR / Bolevecký rybník dostane injekci v podobě nové vody

Bolevecký rybník dostane injekci v podobě nové vody

Velký bolovecký rybník vysychá. Místní radnice se tedy rozhodla, že s tím něco udělá. Co místní čeká? Čtěte v tomto článku.

Rybník je často označován jako velká nádrž na dešťovou vodu. S každým deštěm by se proto měl sám doplňovat a rozšiřovat. Někde to ale takto nefunguje. A to hlavně kvůli zásahu člověka.

Doplnění vody do rybníka

Tento problém se objevil ve Velkém boleveckém rybníku. Doplňování dešťové vody na tomto místě příliš nefunguje. Právě naopak, voda v posledních letech spíše ubývá. A to až natolik, že je to možné poznat pouhým pohledem. Místní zákonodárci se tedy rozhodli, že s tím něco udělají. A využijí k tomu řeku Berounku. Pokud vše půjde dobře, mohla by se voda začít doplňovat už na podzim příštího roku.

Problém s úbytkem vody ve Velkém boleveckém rybníku přitom předpovídali už během minulého režimu. Tehdy se totiž začalo stavět sídliště v těsné blízkosti rybníka. Někteří proto upozorňovali na to, že za 20 až 30 let vznikne problém s nedostatkem vody. Ten způsobují kanály, které dešťovou vodu sami odvádějí. To znamená, že do rybníka se jí nedostane tolik jako dřív.

Projekt na dohled

Aby ale mohlo doplňování dešťové vody do rybníka začít, musí nejprve dojít k úpravě v Berounce. Ta by totiž aktuálně nemohla zásobovat vodou velký rybník. Proto se pracuje na stavební úpravě, která by měla řeku ještě více zaplnit. Jestliže se všechno povede tak, jak má, přečerpávání vody do rybníka začne už koncem příštího roku.

Zdá se ale, že tomuto projektu zatím nic nestojí v cestě. Radnice už nyní získala předběžný příslib správce vodního toku. Pro doplnění vody do rybníka ale bude potřeba vysoká vydatnost zhruba 20 l/s. To je ale maximum, které jsou správci ochotní akceptovat. A to jen v případě, že bude v řece dostatek vody. Zatím to ale vypadá, že by doplnění rybníka o další vodu z řeky nemělo zhatit. Snad jen další velká sucha.