Domů / Novinky / Byla navržena látka, která dokáže blokovat komáří kousnutí

Byla navržena látka, která dokáže blokovat komáří kousnutí

V potenciálně obrovském rozvoji módy v tropických zemích přišel entomolog s tkanou Spandex-polyester, která je nepropustná pro komáry. Komáři každoročně hospitalizují v tropech statisíce lidí šířením malárie, horečky dengue, žluté zimnice a virem západonilské horečky a žádné velké navrhované řešení nedokázalo zmírnit tyto zátěže do takové míry, jakou nelze získat jednoduchou moskytiérou nad něčí postelí.

Objev, který může zachránit mnoho lidí

Nedávno se objevily zprávy o geneticky upravených komárech, kteří dokážou sterilizovat populaci v oblastech, aby zabránili šíření nemocí, které přenášejí, ale Johnu Beckmannovi, který navrhl novou tkaninu, jsou ta nejjednodušší řešení pravděpodobně ta nejlepší vzhledem k předchozím zkušenostem. Pomocí hi-tech pletacího stroje Beckmann a jeho tým experimentovali s různými vzory tkanin. Potřebovali najít takový, který by neposkytoval žádný prostor pro využití sosáku a zároveň nabízel pohodlí a prodyšnost pro tropické povětrnostní podmínky.

Pouhým okem se komáří proboscis, který používá ke krmení, jeví jako jehla, ale Beckmann poukazuje na to, že tento sosák je tak pokročilý, že může procházet většinou látek díky páru pilovitých segmentů po stranách, mikrojehly, která vibruje jako vrtačka, a schopnost ohýbat se pod úhlem 90 stupňů.

„Pletení je v podstatě jako vázání malých uzlů – vytváříte smyčky a smyčky protahujete,“ řekl Beckmann. „Pokud to uděláte správnými geometrickými způsoby, můžete vytvořit efekt řetězové mříže na mikroskopické úrovni.“

Vyžadovalo to spoustu úprav a zdokonalování, ale hotovou látku popsal jeden z jeho postgraduálních studentů na Auburn University v Alabamě jako něco podobného „Lululemon leggings“.

Tým předložil dokument popisující jejich zjištění a testy různých vazeb, které používali, a to tak, že vložili ruku s rukávem do skleněné krabice plné komárů a počítal kousnutí.

Nyní plánují pokračovat ve zdokonalování technologie s cílem produkovat řadu oděvů a licencovat vazbu různým outdoorovým společnostem.

Zdroj: https://www.fastcompany.com/90897315/this-fabric-was-designed-to-block-mosquito-bites

Foto: Auburn University