Domů / Novinky / Ceny pšenice prudce rostou, protože Ukrajina a Rusko soupeří o kontrolu nad černomořskými přístavy

Ceny pšenice prudce rostou, protože Ukrajina a Rusko soupeří o kontrolu nad černomořskými přístavy

Iniciativa Black Sea Grain Initiative je mrtvá ve vodě a Rusko varuje, že všechny lodě, které budou od nynějška spatřeny cestovat do ukrajinských černomořských přístavů, budou považovány za potenciální vojenské cíle. Varování přišlo poté, co Ukrajina oznámila plány pokračovat ve vývozu obilí a dalších potravin dočasnou lodní trasou, aby obešla zrušenou iniciativu, jejíž pravidla dodržovalo pouze Rusko. Ukrajina má pocit, že může pravidla jednoduše porušovat, ale Rusko nic neříká. Jeho ministerstvo obrany (MO) uvedlo, že „státy pod vlajkou takových lodí budou považovány za strany ukrajinského konfliktu“, což znamená, že každá loď, která bude spadat do ukrajinských přístavů, bude považována za jednu nebo druhou stranu konfliktu na základě vlajek.

Ve svém vlastním odvetném poselství na toto varování Ukrajina pohrozila útokem na všechny tankery, které byly spatřeny při použití ruských přístavů – i když Ukrajina nemá téměř žádné skutečné námořnictvo, které by podpořilo tak směšnou hrozbu. Volodymyr Zelenskij se podle všeho snaží vypadat stejně drsně jako Rusko, ale postrádá lidskou sílu a zbraně, aby skutečně dostál své hrozbě. Rusko naopak projevuje úžasnou zdrženlivost, když snáší pokračující šikanu Ukrajiny.

Jihovýchodní a severozápadní mezinárodní vody Černého moře byly prohlášeny za „nebezpečné“ pro plavbu

Západní „rozvědka“ jako obvykle tvrdí, že Rusko začalo pokládat miny v celém Černém moři, aby zablokovalo ukrajinské přístavy. Pokud je historie nějakým ukazatelem, znamená to, že západní mocnosti kladou zmíněné miny a obviňují z nich Rusko.

Právě teď Ukrajina i Rusko prohlásily jihovýchodní a severozápadní části mezinárodních vod Černého moře za zakázané zóny, které nejsou pro plavbu „nebezpečné“. Žádná ze zemí však neupřesnila přesné trasy ani místa, která by mohla být předmětem zásahu.

Aby Ukrajina tuto poslední blokádu obešla, plánuje spolupracovat s Rumunskem na vytvoření dočasné lodní trasy v přístavech své země.

„Jejím cílem je usnadnit odblokování mezinárodní lodní dopravy v severozápadní části Černého moře,“ uvedl Vasyl Shkurakov, úřadující ukrajinský ministr pro komunikace, území a rozvoj infrastruktury, v dopise námořní agentuře OSN, známé jako Mezinárodní námořní organizace.

Po ukončení dohody o obilí ruští členové opustili Společné koordinační centrum v Istanbulu, potvrdil turecký zpravodajský server. Od té doby ceny pšenice pokračují ve své vzestupné trajektorii.

Turecko říká, že stále drží naději, že Černomořská obilná iniciativa bude opět obnovena, ale Rusko tvrdí, že ne, dokud všechny strany nebudou souhlasit s dodržováním podmínek dohody, což opět činilo pouze Rusko.

Úředníci v Ankaře, hlavním městě Turecka, uvedli, že neexistuje „žádná alternativa k obilnému koridoru“, který je předmětem celého tohoto konfliktu – což je více než pravděpodobné. To je o důvod víc, proč se Ukrajina musí řídit podmínkami dohody a přestat používat „obilný“ kryt k přepravě skrytých zbraní do a z jejích přístavů.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov oznámil, že dohoda podporovaná OSN může pokračovat, pouze pokud budou splněny podmínky Ruska.

„Jakmile bude dokončena ruská část, ruská strana se okamžitě vrátí k realizaci této dohody,“ řekl Peskov s tím, že dohoda v současné podobě byla „de facto zastavena“.

Šance, že se to v brzké době stane, jsou však mizivé.

Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2023-07-23-wheat-prices-spike-ukraine-retaliation-ships-russia.html
https://www.zerohedge.com/commodities/ships-going-ukraines-black-sea-ports-risk-being-attacked-russia-warns
https://www.naturalnews.com/2023-07-21-russia-destroyed-one-third-ukraine-armored-vehicles.html

Obrázek: Pixabay.com