Domů / PR / Cesmína vroubkovaná perfektně snáší střih a tvarování

Cesmína vroubkovaná perfektně snáší střih a tvarování

Svou okrasnou zahradu můžete doplnit nejrůznějšími zajímavými dřevinami. Jednou z nich je přitom i cesmína vroubkovaná, která je ideální na tvarování. Kam ji v zahradě vysadit a jak se o ni starat?

Neopadavý listnatý keř

Kultivar cesmíny vroubkované ‘Rotundifolia’ je neopadavý listnatý keř, který si vaše srdce už na první pohled získá kompaktním a kuželovitým habitem. Tato cesmína může dorůstat podobné výšky a šířky, a to od 1,5 do 3 metrů. 

Roste poměrně pomalu a až ve 30 letech proto může být zhruba 2 metry vysoká a 2,5 metru široká. Charakteristická je pro ni dále černošedá kůra a tmavě hnědé letorosty, které jsou hranaté a mírně chlupaté. 

Listy dosahují moc hezké středně zelené barvy a na této dřevině působí velmi svěžím a dekorativním dojmem. V průběhu května až června se můžete těšit na drobné, matně bílé květy. Po jejich opylování se na keři objevují černé kulovité peckovice, které jsou vyhledávané mezi ptactvem.

TIP: Cesmínu můžete na zahradě doplnit třeba zajímavým solitérním kamenem

Jakou půdu vyžaduje?

Pokud si chcete cesmínu vroubkovanou a její zmíněný kultivar vysadit v zahradě, pamatujte na volbu správné půdy. V ideálním případě by se mělo jednat o vlhkou, mírně kyselou až neutrální, středně živnou půdu. 

Myslete na to, že cesmína obecně nemá ráda přemokření. Jakmile dobře zakoření, dokáže snést i delší přísušek. Jako ideální stanoviště se bude jevit prostranství v blízkosti vodní plochy (například u zahradního jezírka nebo bazénu). 

Kam ji zasadit?

Jak jsme již zmínili, tato dřevina skvěle snáší střih. Hodit se přitom bude jak do skupinové výsadby, tak i do pěkné nádoby na terase. Pokud nespěcháte s jejím růstem, můžete ji použít i jako dřevinu pro tvorbu živého plotu. Pravděpodobně nejlépe ale vynikne jako solitéra, která zaručeně přitáhne pohled všech návštěvníků. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.