Domů / Kultura / Čím dříve budete otcem, tím lépe

Čím dříve budete otcem, tím lépe

V moderní společnosti se často rodičovství odkládá na věk po třicítce. Většina mladých si chce užít život naplno a nevěnovat se kojení, přebalování a tahání kočárku. Nemluvě o rodinné sešlosti, které opěvují vaše novorozeně. Jenže často se stává, že v době, kdy chcete mít svého potomka, vás zradí tělo.

Většina lidí zná pojem biologické hodiny, které jsou často spojovány pouze s ženami. U mužů se však podobný pojem také nachází. Navíc výzkumy provedené v posledních letech, to ještě více potvrzují. S postupujícím věkem totiž klesá výkonnost spermií. Muži zkrátka nemají neomezenou plodnost, jak si dlouho společnost myslela a i oni mají své hranice.

1

Největší problém je však ve společnosti a vnímání toho, kdy je vhodná doba na početí prvního dítěte. V dnešní době se totiž první dítě odkládá stále na pozdější věk. Hlavním problémem však není samotné odkládání, ale hlavně neschopnost mužů respektovat své limity a hranice. Zatímco ženy jsou si vědomi své menopauzy a neschopnosti plodit děti do nekonečna, tak muži tuto skutečnost nerespektují a vlastně se jí ani nezabývají.

Na prvním místě je kvalita spermií namísto jejich množství. Čím starší budete, tím méně kvalitní spermie budete vlastnit a naopak vám přibude více spermií, které mají v sobě abnormality. Navíc od jednačtyřicátého věku vám kvalita a množství zdravých spermií klesá o sedm procent.

Důvodem proč se kvalita spermií tak zhoršuje je přemíra stresu, špatné stravování či znečistěné ovzduší a životní prostředí. Máte li naplánované početí potomka po třicítce, rozhodně dbejte na svůj životní styl. Jezte zdravě, vyhýbejte se stresu a často sportujte. Jedině tak uchráníte své nádobíčko v pohodě. Přesto však nemáte stoprocentní šanci a to ani v mladém věku, že zrovna vy budete mít tak kvalitní spermie, že se vám povede vytvořit dítě hned na poprvé.