Domů / PR / Digitální zábava na Vánoce i sledování TV přes internet

Digitální zábava na Vánoce i sledování TV přes internet

Internetové připojení má v dnešní době téměř každá domácnost, jenže zdaleka ne každá ho využívá. Některé zůstávají u starých, pomalých a nestabilních routerů, které nejsou zdaleka schopny zabezpečit všechny služby, jež on-line svět v dnešní době nabízí, natož bezpečnost.

Příliš toho samozřejmě neuděláte s tím, když budete mít poskytovatele internetového připojení (ISP), který vám svojí zastaralou nebo slabou infrastrukturou využívání všech radostí internetu zkrátka neumožní. To se týká především zákazníků na venkově, kteří často nemají jinou možnost – mnohde totiž takoví ISP mají monopol, případně by byl přechod ke konkurenci přechodem „z bláta do louže“. Jenže to už se dnes naštěstí týká pouze menšiny českých domácností.

Všichni ostatní jsou tak omezeni pouze svým vlastním domácím vybavením. Tomu se však budeme věnovat za chvíli. Nejprve si shrňme aktuální trendy digitální zábavy, které si můžete užívat už letošní Vánoce – stačí k tomu trochu „upgradovat“ síťový hardware. Což nemusí být až tak nákladná záležitost, jak se zpočátku může zdát.

Co znamená digitální zábava

Pojďme se tedy podívat, co všechno si můžeme představit pod pojmem „digitální zábava“. Již delší dobu je tu s námi streamované video, které si kromě počítače, tabletu či smartphonu můžeme pouštět přes různé aplikace i prostřednictvím chytré televize (smart TV). U streamovaného videa existuje ta výhoda, že si nic nemusíte stahovat na lokální úložiště – ať už přímo do TV, na NAS zařízení nebo na disk počítače.

To má mnohé plusy – za prvé vám místo na disku nezabírají data, která už asi nikdy nebudete potřebovat. Asi se nebudete dívat na jeden díl seriálu dvakrát… Za druhé nemusíte čekat, než se vám film nebo seriál stáhne, ale můžete se na něj začít dívat, hned a kdykoliv si vzpomenete. No a za třetí je streamovaný obsah daleko levnější než ten kupovaný, který vám sice zůstane, ale stejně ho nejspíš víckrát nevyužijete.

Dalším, souvisejícím trendem v oblasti digitální zábavy je on-line televize neboli IP TV. Jedná se v podstatě o klasické digitální televizní vysílání, jen s tím rozdílem, že přenos probíhá přes internet. K výhodám patří možnost přístupu k různým extra službám navíc, které často bývají dostupné přes příslušné aplikace, možnost automatického nahrávání pořadů pro pozdější sledování či funkce jako pozastavování obsahu, návrat v čase nebo pouštění pořadu od začátku ve chvíli, kdy už v televizi reálně hrají něco úplně jiného.

Digitální zábava je i komunikace, což jsme pocítili zejména v posledních letech. On-line komunikace tu „off-line“, tedy tváří v tvář, nikdy úplně nenahradí, ale když už se třeba s příbuznými nemůžeme z různých důvodů setkat, tak proč se spokojit s trhaným obrazem a nízkým rozlišením? Nový síťový hardware nám umožní využívat komunikační, chatovací a video přenosové aplikace v té nejvyšší dostupné kvalitě. Samozřejmě za předpokladu, že se dostatečně kvalitní vybavení nachází i na druhé straně linky.

A nakonec tu máme on-line hry, což dnes už vůbec není okrajová zábava. Množství herních titulů ve vysokém rozlišení můžete streamovat i na počítače nebo konzole, jejichž hardware by na zpracování dané hry v „off-line“ formě možná nestačil. Navíc ušetříte místo na disku nebo na poličce, na které běžně skladujete fyzická média s hrami.

Kvalitní Wi-Fi je nejdůležitější

Pro všechny výše zmíněné činnosti je přirozeně nejdůležitější kvalitní bezdrátová síť, která bude nejen rychlá, ale i spolehlivá a bez výpadků. Jestliže tyto podmínky splňuje váš ISP, pokuste se o to, aby je splňoval i váš hardware.

Jestliže se rozhodnete shánět nový router, je ideální, pokud už bude rovnou splňovat nejnovější standard Wi-Fi 6 (802.11ax). Bez něj totiž na digitální zábavu ve vysokých rozlišeních nemůžete ani pomýšlet. Wi-Fi 6 je nejen rychlejší (má vyšší datovou propustnost), ale díky použitým technologiím nabízí stabilnější a spolehlivější signál i pro více připojených koncových zařízení najednou.

Příkladem může být dvoupásmový gigabitový Wi-Fi 6 router TP-Link Archer AX72, který nabízí rychlost přenosu dat až 5 400 Mb/s, široké pokrytí a spoustu funkcí zabezpečení. Navíc podporuje i technologii OneMesh, která zajišťuje bezproblémové pokrytí celé domácnosti.

Pokud by vám jeden router na pokrytí požadovaného prostoru nestačil, můžete ho díky technologii OneMesh snadno doplnit o další kompatibilní mesh extendery (opakovače), třeba z řady TP-Link Deco. Získáte tím jednotnou, snadno konfigurovatelnou bezdrátovou síť, u které při přechodu z místnosti do místnosti s mobilem nebo notebookem v ruce ani nepoznáte, ke které jednotce jste právě připojeni.

Samozřejmě můžete celou svoji bezdrátovou síť založit na jednotném mesh systému, který sestává z přístupových bodů, jež jsou vzájemně zaměnitelné a jsou na jedné úrovni. Příkladem může být nejrychlejší mesh systém v portfoliu TP-Linku, sada TP-Link Deco X90, která v rámci tří pásem poskytuje neuvěřitelnou rychlost připojení až 6 600 Mb/s. Touto sadou (případně jen jedním zařízením Deco X90) můžete snadno rozšířit dosah dosavadního routeru, nebo na jejím základě postavit zcela novou, stabilní bezdrátovou síť, která bude splňovat všechny předpoklady pro to, abyste si digitální zábavu nejen na Vánoce mohli se svými blízkými užít naplno.

Internetová televize zdarma

Když už budete ve výběru toho správného síťového zařízení pro domácnost či podnikání, můžete získat něco navíc. Pokud si od 1. prosince 2021 do 28. února 2022 zakoupíte některý z vybraných produktů TP-Link uvedených na stránce www.tplink.tv, dostanete internetovou televizi na 1 nebo 3 měsíce zcela zdarma. Tak si zpříjemněte už letošní Vánoce.