Domů / Novinky / Mikročipy pod kůží s COVID pasem už jsou realitou

Mikročipy pod kůží s COVID pasem už jsou realitou

Používání mikročipů pro sledování lidí je velmi citlivým tématem. Když se v mluvilo o tom, že budou lidé kvůli koronaviru sledováni, bylo to v minulosti považováno za konspirační teorii. Nyní už jsou vyvinuté mikročipy v podobě subdermálních implantátů, které prokazují osvědčení o očkování proti COVID-19. Tato technologie byla představena švédské společnosti Epicenter.

Mikročipy pod kůží

Očkovací průkazy budou tedy nahrány v mikročipu, který bude mít člověka pod kůží. Čipy využívají Near-field komunikaci (NFC), která dokáže komunikovat s jakýmkoli smartphonem s podporou NFC. Tato technologie není nová, ale použití u lidí v posledním desetiletí vzrostlo. První osobou, které byl implantován mikročip, byl Kewin Warwick v roce 1998. Epicenter tvrdí, že postup je zcela reverzibilní. Čipy ještě nejsou na prodej, ale firma se letos dostala na titulky, když zaměstnancům implantovali do rukou přístupové klíče. Je také známá pořádáním večírků, na kterých jsou zaměstnanci čipováni.

Technologie, která může být zneužita vládami

V mnoha zemích je nařízeno povinné očkování proti COVID-19. Mnoho lidí je kvůli očkování omezováno v práci i mnoha aktivitách. Když může nějaká vláda nařídit očkování, řada lidí se bojí, že může být nařízeno i používání mikročipů pod kůží. To může vypadat jen jako zatím neškodný vynález, ale v budoucnu může být sledování lidí.

Mikročipy nemusí obsahovat pouze COVID pas

V mikročipech mohou být uloženy nejen COVID pasy, ale také průkazy totožnosti, členství v různých klubech a další.

Hannes Sjoblad, který je vrchním ředitelem pro přepadení společnosti Epicenter, uvedl: „Implantáty jsou velmi všestranná technologie, kterou lze použít pro mnoho různých věcí, a právě teď je velmi výhodné mít na svém implantátu vždy přístupný pas COVID.“
Hannes dodal: „V případě, že se vašemu telefonu vybije baterie, budete ho mít vždy k dispozici. Takže samozřejmě, takhle používáme tuto technologii dnes, příští rok ji použijeme na něco jiného.“