Nizozemský vynálezce a student inženýrství Gijs Schalkx upravil svůj motocykl tak, aby jezdil na metan, který musí pracně sklízet z močálů a rybníků u silnic. Sloot Motor, jak Schalkx svůj motocykl pojmenoval, byl prý postaven tak, aby přečkal jakoukoli energetickou budoucnost, protože mělké vody vždy budou existovat. Motocykl byl navržen s použitím upraveného motocyklového motoru Honda GX160.
Není moc rychlý, ale o to více je zajímavý
Jak Schalkx na svém webu tvrdí, vyvrtal díru do vzduchové komory motoru, která mu umožnila přijímat metan. K otvoru se pak zahákne balónek, který zásobuje motor nasbíraným metanem. Sloot Motor (Sloot je holandské slovo pro „příkop“) nebyl postaven jako vhodná alternativa k elektrickým nebo spalovacím motocyklům – dosahuje pouze maximální rychlosti 43 km/h. Místo toho byl koncept navržen s cílem povzbudit pozorovatele, aby přehodnotili svůj vztah k technologiím.
„Pokud je tento svět, ve kterém žijeme, příčinou globálního zhroucení, nadměrné těžby zdrojů a nerovnosti po celém světě, proč se stále držíme této myšlenky pokroku prostřednictvím růstu?“ Schalkx uvedl na svých webových stránkách. „Cíl, za kterým slepě jdeme, aniž bychom přemýšleli o důsledcích a počítali s tím, že nás technologie zachrání.“
Metanová motorka vás nutí pracovat
Shromažďování metanu nezbytného pro jízdu je pracný úkon, který vyžaduje zařízení navržené společností Schalkx nazvané ‚Plompstation‘. Plompstation využívá převrácený kontejner k postupnému sběru metanu, který se přirozeně vyrábí přirozeným rozkladem v rybnících a bažinách. Tlakové čerpadlo umožňuje uživateli čerpat metan do palivové nádoby. Podle Schalkxe to trvá přibližně osm hodin okopávání rašeliniště, aby se urychlil proces shromažďování metanu k ujetí přibližně 20 kilometrů na Sloot Motoru.
Zdá se, že to sotva stojí za to, možná si myslíte. Přesto na svých webových stránkách Schalkx zdůrazňuje, že jeho motocykl byl postaven s ohledem na nutnost, nikoli na pohodlí.
„Tam, kam míříme, rychlost není žádoucí. Vyšší rychlost znamená více koňských sil, což znamená více CC, což má za následek vyšší spotřebu paliva,“ říká Schalkx.
Zdůrazňuje také skutečnost, že „je snadné najít malý rybník nebo příkop, který bude sloužit jako zdroj paliva kdekoli v Nizozemsku.“
Metan je samozřejmě bohatý a vysoce adaptabilní zdroj paliva. Pokud se dá věřit předpovědím o blížícím se společenském kolapsu z renomovaných zdrojů, jako je MIT, motorka Schalkx poháněná metanem by nakonec nemusela být tak šílená. Vypadá to jako naprostá bolest natankovat, ale mělo by to fungovat bez ohledu na okolnosti. Podívejte se na níže uvedené video, jak Schalkx používá Plompstation a jak zatočil se svým Sloot Motorem.