Domů / Novinky / Hrdina z druhé světové války posiluje 90 minut denně a nyní oslavil 105. narozeniny

Hrdina z druhé světové války posiluje 90 minut denně a nyní oslavil 105. narozeniny

Jeden z posledních zbývajících britských veteránů z Dunkerque oslavil své 105. narozeniny a stále má dost sil, aby ušel alespoň míli denně. John Hamilton řekl, že tajemstvím, jak zůstat mladý, je udržovat se v kondici, a přestože nyní žije v pečovatelském domě, pokračuje v aktivním životním stylu. Vysloužilý armádní major a pradědeček tráví denně 90 minut v tělocvičně a ve svých 95 letech překonal světový rekord ve veslování v časovce na 1000 metrů.

Podle Hamiltona je receptem na dlouhý život cvičení

John byl vášnivým sportovcem a během své 25leté kariéry v královské armádě pravidelně hrál kriket, rugby, golf, tenis, squash a pólo. Během druhé světové války, stejně jako mnoho dalších, uvízl v roce 1940 na pláži ve francouzském Dunkerque se svou jednotkou, 1. královské dragounské gardy. Byli zachráněni při jedné z nejpamátnějších operací pro Brity, kdy desítky civilních průmyslových a rekreačních lodí překročily kanál La Manche, aby pomohly vojákům, kteří tam uvízli.

Téhož roku potkal svou manželku, když se ukryl pod bouří v londýnském Hyde Parku. Nakonec odešel do důchodu ve věku 39 let poté, co sloužil v Palestině, Jordánsku a Německu.

Hamilton nyní žije v bungalovu na pozemku pečovatelského domu, kde ho pravidelně navštěvuje správce i přátelé a rodina. Ale kromě toho je zcela soběstačný a stále chodí míli denně, aby se udržoval v kondici.

„Před šesti měsíci jsem přestal kouřit dýmku, protože jsem si šel koupit tabák z obchodu, ale ztratil jsem ho,“ vysvětlil svůj zdravotní stav. „Vzal jsem to jako znamení a poté jsem skončil – cítím se bez toho lépe – po veslování jsem lapal po dechu, ale teď jsem plný dechu.“

Otec tří dětí, osmi vnoučat a 10 pravnoučat přesto nadále pije sklenku vína každý druhý večer. Reportéři slyšeli jeho blízkou přítelkyni Adelu Forestier-Walkerovou, která naznačila, že je „pravděpodobně ostražitější než většina lidí v polovině jeho věku“ a že stále dychtivě čte.

V rámci oslav jeho 105. narozenin vyvěsila Hamiltonova bývalá škola, Clifton College, vlajku na jeho počest, zatímco byli přítomni členové jeho pluku.

Jeho vzpomínky na Dunkerque, přestože byly více než tři čtvrtě století v minulosti, byly „jasné jako zvon“ a zahrnovaly jeho čas jako protiletadlového střelce bránícího ustupující Brity před německými bombardéry během evakuace. 

Foto: SWNS