Domů / PR / Jak děti vést k větší zodpovědnosti

Jak děti vést k větší zodpovědnosti

Někteří rodiče dělají spoustu věcí za své děti. Místo toho, aby je například nechali si zavázat tkaničky, udělají to sami. Zřejmě proto, aby to bylo rychlejší a preciznější. Tento přístup ovšem není úplně nejšťastnější. Zajímá vás proč? 

Jaké si to uděláš, takové to máš

Toto přísloví kromě jiného platí i pro výchovu dětí. Představte si, že budete jako rodiče dělat prakticky všechno za své děti. Ratolesti si na tento přístup velmi rychle zvyknou a najednou budou vystupovat v roli loutky. Zkrátka a jednoduše budou mít zažité, že nemusí hnout prstem a že se všechno stane tak nějak samo.

Když už se tyto děti pokusí něco udělat, většinou se setkají s negativní reakcí ze strany rodičů. Ti jsou nespokojení, že to děti neudělali přesně podle jejich představ a i ta sebemenší snaha ze strany dětí je rázem tatam. 

TIP: Mají vaše děti problémy s učením? Začněte je řešit co nejdříve. 

Učte děti zodpovědnému přístupu

Představte si následující situaci. Školák přijde domů a maminka nebo tatínek se ho okamžitě ujmou. Otevřou jeho notýsek se seznamem úkolů a v podstatě mu nadiktují, co, kde a jak mají udělat. A dítě se nemusí vůbec snažit.

Takový přístup ale určitě není správný. Malé děti potřebují pochopit, že škola je jejich zodpovědností. Přechod ze školky do školy je pro každé dítě velkým krokem. Je tedy samozřejmé, že se s touto změnou bude pojit spousta nových vjemů. Nicméně dítě si na toto všechno musí zvyknout.

Ze začátku je pochopitelně vhodné, abyste dítěti ukázali, co a jak má dělat. Naveďte ho na správný směr, ale zároveň jej veďte k odpovědnosti. Pokud to dítě bude opravdu potřebovat, samozřejmě mu pomožte. 

Jestliže vašemu dítěti něco nejde, neupozorňujte na to a nevyčítejte mu to. Snažte se ho vést k tomu, aby si mohlo zkoušet různé věci a samostatně se rozhodovat. Díky tomu bude mít radost z každého úkolu, které samo zvládlo a rádo se vám s tímto úspěchem pochlubí. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.