Domů / PR / Jak fungují záložní zdroje energie, a proč se je vyplatí mít k dispozici?

Jak fungují záložní zdroje energie, a proč se je vyplatí mít k dispozici?

Záložní zdroje energie jsou víceméně různé druhy energetických modulů, které jsou připraveny k okamžité aktivaci ve chvíli, kdy dojde k přerušení přirozeného zdroje energie. Jsou tak naprosto nepostradatelné u systémů a firem, kde nepřipadá v úvahu, aby funkce nebyla narušena tím, že dojde k trvalému přerušení elektrického proudu.

V rámci dnešního článku si představíme, jak takové záložní zdroje energie mohou fungovat, jaké druhy jsou k dispozici. A popřípadě také jako druhy jsou ideální pro konkrétní využití.

Neustále se nabíjející náhradní zdroj energie

Představme si, že máme powerbanku s dovedností zásobovat na omezenou dobu například celý dům energií. Přesně tak si můžeme jednoduše přenést funkci náhradních zdrojů energie. Jedná se o zdroje, které jsou pevně připojeny do elektrického okruhu ve firmách a domácnostech. Během toho, co vše funguje, jak má, se postupně dobíjejí, aby byly baterie připraveny k okamžité aktivaci. Jakmile potom dojde k výpadku energie, tak záložní zdroj elektrické energie okamžitě startuje. Velice často je dokonce natolik efektivní, že ani nedojde ke krátkodobému výpadku, který by mohl například způsobit restart mnohé elektroniky.

Pro venkovní použití jsou ideální motorové generátory

Jenže je tady jedna velká nevýhoda. Jakmile se bateriové články jednoduše vybijí, tak se bez obnovení energie z přirozeného zdroje už neobnoví do funkční formy. Tento problém mohou do značné míry řešit motorgenerátory, které jsou většinou poháněny dieselovým palivem. Pokud dochází palivo v generátoru, tak se jenom jednoduše přidá a můžete na náhradní zdroj energie fungovat i dlouhodobě. Pochopitelně mají poměrně velkou spotřebu a jsou často hlučné, ale je nutno přihlédnout k tomu, že jde o dočasné opatření.

Záložní generátor dokáže uživit i celé firmy

Musíme myslet ale i na to, že by mohlo dojít k výpadku energie tam, kde jsou výdaje opravdu velké. Záložní generátor je technologií, která je v tento moment jako dělaná. Je většinou také poháněn dieselovým motorem, ale je tady velký rozdíl v tom, že se dá používat také v interiéru. Jeho výkon je opravdu velký a dokáže v nouzovém stavu udržet i celé firmy a fabriky dočasně v provozu.