Domů / PR / Užívejte výhod moderních čárových kódů standardu QR

Užívejte výhod moderních čárových kódů standardu QR

Moderní čárové kódy už nemusí nutně znamenat jen jednotné čtení jednoho záznamu, ale mohou obsahovat také celou řadu dynamických prvků. Jedním z příkladů, moderních a hojně rozšířených čárových kódů, může být také velice oblíbený čárový kód QR.

Oproti ostatním čárovým kódům určitě zaujme už vzhledem jako takovým. Opouští totiž svoje obdélníkové předky, a zároveň se namísto čárového schématu pouští do spleti kostiček různých velikostí. To ale rozhodně není jeho jedinou odlišností.

Pro co všechno se vůbec využívá čárový kód?

Celkově má technologie čárových kódů více než jen desítky různých druhů užití. Nejtypičtějším, se kterým se setkáváme dnes a denně, je identifikace zboží. A to nejen v případě nákupu jako takového, ale také v případě expedice, řízení skladových zásob, a dalších podobných potřeb.

To ale rozhodně není zdaleka vše, co čárový kód může světu nabídnout. Mohou v něm být rovněž zašifrována data, která mohou znamenat hlubší informace o produktu, jako může být přesné číslo šarže, a mnohé další detaily.

Dynamické QR kódy ovládly celý svět!

Oproti čárovým kódům, které známe z obchodů, je QR kód v celé řadě věcí výrazně odlišný. V první řadě je potřeba zmínit ten fakt, že se jedná o takzvaný dynamický kód. Obsah zprávy totiž není zakódovaný přímo v samotném čárovém kódu. Klasický dynamický QR kód namísto přesně zprávu obsahuje odkaz na online úložiště, kde jsou všechny informace zmíněny. Samotná adresa je přitom neměnná, takže se může neustále dynamicky upravovat obsah v QR kódu, ale nedojde ke změně adresy. Rozhodně tak lze říct, že jsou dynamické QR kódy velkou budoucností čárových kódů jako takových.

Jak lze získat svůj vlastní QR kód?

Pro tvorbu QR kódů existuje celá řada generátorů. Jenže většina volně dostupných generátorů nerespektuje globální znaky QR, a proto může být zpráva čitelná jen v případě portálu jako takového. Existuje ale i oficiální generátor QR kódů, který nabídne kód s podporou mezinárodního čtení, bez jakékoliv závislosti na přítomnosti či dostupnosti konkrétního online portálu, jako je to v případě menších výrobců.