Domů / PR / Jak nejlépe uspořádat kvalitní videokonferenci?

Jak nejlépe uspořádat kvalitní videokonferenci?

Poslední rok byl velice turbulentní. V podstatě ze dne na den se svět tak, jak ho známe, změnil úplně nepoznání. To samé platí i o osobních setkáních.

Osobní setkání, prezenční výuka. To všechno vzalo za své v podstatě během jednoho dne. Osobní setkání nahradila online porada, prezenční výuku distanční vzdělávání. I když je tomu už rok, co se Česko uzavřelo, někteří si stále nezvykli na novou realitu. Proto vám v následujících řádcích přinášíme několik tipů, jak uspořádat efektivní videokonferenci.

Připravte si moderátora

Aby mohla být videokonference plodná a kvalitní, budete potřebovat moderátora. Nejlépe by jím měl být někdo, kdo celou videokonferenci povede. Ten si připraví odkaz, skrze který se všichni spojí. Jeho hlavní náplní pak bude hlídat celou diskuzi, aby si nikdo zbytečně neskákal do řeči, nebo aby neodváděl řeč někam jinam. Pokud budete mít zkušeného moderátora přítomného na videokonferenci, uvidíte velký rozdíl.

Text jen jako pomůcka

Nezapomeňte ani dobrý dojem z vašeho verbálního i neverbálního projevu. Pokud si nevěříte, nebojte se a promluvu si předem připravte. Během videokonference sice tolik nevyniknou neverbální aspekty, ale i tak jim věnujte velkou pozornost. A hlavně vše jen nečtěte z počítače. To by vaši kolegové ihned poznali, a navíc by to vůbec neudělalo dobrý dojem. Samozřejmě si můžete pomoct textem v dokumentu, ale nepoužívejte ho k doslovné recitaci.

Používejte kamery

Každý člověk je jiný. Někomu kamera nevadí, jiný ji nevidí rád. Proto se setkáte s mnoha názory, u kterých se mnohdy nedá říct, že by byly špatné. Obecně se ale udává, že by kamery při firemních schůzkách měly být zapnuté. Nejenže vám to poskytne zpětnou vazbu v podobě neverbální komunikace vašich kolegů, ale také to zvýší jejich pozornost. Pokud totiž budou kamery vypnuté, je větší pravděpodobnost, že si tuto videokonferenci lidé pustí pouze na pozadí a budou při tom dělat něco jiného.