Domů / PR / Letecká doprava se využívá méně, než si myslíte

Letecká doprava se využívá méně, než si myslíte

Letadla se k přepravě balíků používají spíše výjimečně. Tedy alespoň podle dostupných statistik, které ukazují úplně jiné lídry.

Přeprava zásilky z jednoho koutu světa na druhý nebyla nikdy jednodušší. Věděli jste ale, že i přesto nemá letecká doprava tak výsadní postavení? Čtěte dál a dozvíte se důvod.

Letecká doprava ve světě

Na první pohled by se mohlo zdát, že to bude naopak. Mezinárodní přeprava vzkvétá, spousta lidí si objednává zboží z Asie a jiných koutů světa. Navíc doprava některého zboží také vyžaduje co nejrychlejší dopravení do cílového bodu. Především u ovoce je to nezbytné, jinak by se na pult nedostalo v tak dobrém stavu.

Těch chvil, kdy je letecká doprava nezbytná, je ale malé množství. A to se ostatně podepisuje i na statistikách. Podle nejnovějších statistik je totiž jisté, že si letecká přeprava uzmula jen 1,5 procenta z celkového koláče. Jestliže si tento koláč ještě rozdělíme podle lokalit a států, bude podíl letecké přepravy ještě více klesat. Především u nás, kde se téměř nevyužívá.

Letecká doprava v Česku

Má to ale svoje opodstatnění. Přeprava zásilek je u nás zajišťována především pozemně. Dopravci se nejčastěji spoléhají na silniční a železniční dopravu. A to samé platí i ve většině zemí Evropy. Především těch menších, kde k doručení většiny zboží bohatě stačí dodávka nebo vlak. Pokud se ale vrátíme k letecké dopravě a podíváme se na další statistiky, zjistíme, že se u nás letiště příliš nevyužívají.

Nejvíce zboží se totiž odbavuje přímo na tom největším letišti, a tedy Letišti Václava Havla v Praze. To si uzmulo majoritní postavení s 91 procenty. Zbytek letišť se na importu a exportu zboží podílí jen minimálně. Je to ale logické, protože z centrálního bodu, tedy z Prahy, se pak dá zboží dobře a jednoduše distribuovat do dalších částí země. Samozřejmě za přispění silniční nebo vlakové dopravy.