Domů / PR / Jak postupovat při prodeji bytu s nájemníkem?

Jak postupovat při prodeji bytu s nájemníkem?

Rozhodli jste se, že prodáte byt, který ale zároveň někomu pronajímáte? Prodej bytu s nájemníkem může být problém, a to pro všechny zúčastněné strany. Jak postupovat a na co byste si měli dát pozor?

Zvažte, za se vám nevyplatí výkup bytu spíše než prodej přes realitní kancelář nebo na vlastní pěst. Především, pokud na peníze spěcháte. Zároveň se zbavíte většiny organizačních záležitostí, získáte právní servis a zálohu můžete mít na účtu prakticky ihned. V každém případě ale nejprve informujte nájemníka. Není to sice vaše povinnost, ale je to přinejmenším korektní.

Nájemník může být i přednost

Z prověřeného a dlouhodobého nájemníka můžete udělat přednost. Ne všichni totiž chtějí koupit byt pro vlastní bydlení, ale jako investiční nemovitost. V takovém případě novým majitelům odpadne starost se sháněním nového nájemníka.

Jak ukončit smlouvu?

Pokud však nový majitel plánuje v bytu bydlet, případně si dosadit svého nájemce, je třeba nájem včas ukončit. Pokud je smlouva sjednaná na dobu určitou, musíte počkat na vypršení lhůty, případně se s nájemcem dohodnout na dřívějším odchodu. K ukončení smlouvy na dobu neurčitou musíte mít vážný důvod a nájemci ponechat tříměsíční výpovědní lhůtu. Výpověď musí být podaná písemně, musí v ní být uvedený důvod a poučení o možnosti podat ji k soudu na přezkoumání.

Pozor, změna majitele bytu není důvodem k ukončení smlouvy a nemáte právo smlouvu ukončit z tohoto důvodu. Jestliže neshledáte závažný důvod k ukončení smlouvy a nedojde k dohodě s nájemcem, spolu s převodem bytu se převádí i nájemník. Jakékoliv změny týkající se nájemní smlouvy už pak musí řešit nový majitel.

Pokud prodáváte celý dům s více bytovými jednotkami, musíte každou z nich nabídnout nejprve nájemníkům, kteří v ní bydlí.

Zdá se vám, že prodej bytu s nájemníkem je příliš složitý? Výkup domu i bytu rychle, snadno a bez problémů vyřešíte na nejvyhodnejsinemovitosti.cz.