Domů / PR / Jak si nejrychleji ověřit, jestli máte exekuci?

Jak si nejrychleji ověřit, jestli máte exekuci?

Máte strach z exekuce? Mnoho lidí z ní má stejný strach, jako měli ve středověku z inkvizice. Stačí zapomenout zaplatit dluh nebo pokutu a rázem můžete být dlužníkem, po kterém bude dluh vymáhat exekutor. Jelikož jde o zásadní věc, měl by každý vědět, jestli je na jeho jméno vedena nějaké exekuce. Mnoho lidí by mělo rádo pod kontrolou, jestli mají exekuce oni sami nebo někdo z blízkých a sdělit jim to může rejstřík exekucí.

Kdo může do rejstříku exekucí nahlížet?

Rejstřík exekucí je přístupný pro všechny a je spravován Exekutorskou komorou České republiky. Možná si říkáte, že nechcete, aby někdo věděl, že třeba vy máte nějakou exekuci, ale je třeba se dívat na tento rejstřík také z jiného hlediska. Pokud budete prodávat svůj majetek, rádi si ověříte, jestli kupec nemá nějakou exekuci. Je velké množství jiných případů, kdy tento fakt oceníte. Máte například se svým protějškem nějaké tajnosti? Pokud má váš partner nějaké exekuce, ale tají je před vámi, rozhodně by bylo dobré o tom vědět. Stejně tak můžete zjistit, jestli nemá nějaký z členů rodiny exekuce a pokud ano, můžete mu pomoci. Vhodnou situací je také moment, kdy se rozhodnete spolupracovat s nějakou firmou, díky rejstříku exekucí rázem uvidíte, jestli daná firma nějakou nemá.

Na internetu možná narazíte na více rejstříků a některé jsou zpoplatněné, jde ovšem o důležitou informaci a drobný poplatek za výpis z rejstříku exekucí je tak jen minimální daní za to, že se dozvíte, jak na tom daný člověk je. Zpoplatnění má i další důvod, alespoň zamezí tomu, aby lidé tohoto systému nezneužívali a nekontrolovali koho se jim zachce. Je dobře, že je rejstřík exekucí veřejně dostupný a pokud vás vždy zajímalo, jestli máte vy nebo na někoho z vašich blízkých na krku exekuci, rozhodně je dobré to včas zjistit.