Domů / PR / Jaký je rozdíl mezi dezinfekčním a antibakteriálním gelem?

Jaký je rozdíl mezi dezinfekčním a antibakteriálním gelem?

Udržovat vaše ruce v čistotě a bezpečí je naprosto nezbytné. Jaký gel ale na tuto činnost vybrat? V tomto článku vám s tím poradíme.

Hygienický gel na ruce vám poskytuje celou řadu benefitů. Obzvlášť v této době, kdy ještě venku řádí koronavirus a další nebezpečné viry. Věděli jste ale, jaký je rozdíl mezi antibakteriálním a dezinfekčním gelem na ruce? Pokud ne, tak vám tyto rozdíly v následujících vysvětlíme.

Dezinfekční vs. antibakteriální gel

Jak už samotný název napovídá, hygienický gel na ruce, který je pouze antibakteriální, dokáže spolehlivě ničit a působit proti bakteriím. Na druhou stranu dezinfekční prostředek je o něco komplexnější. Dokáže totiž efektivně zasáhnout proti chorobotvorným zárodkům, takže jak proti bakteriím, tak proti virům i plísním.

Dejte si ale pozor na hru se slovíčky. Dezinfekční prostředky by se totiž měli používát pouze na předměty a neživé plochy. Pokud chcete udržet vaše ruce v bezpeč, pak raději použijte antiseptika. Právě tak se nazývají hygienické gely na ruce, které jsou vhodné pro použití na pokožku a jiné tkáně. Jejich účinek je přitom téměř identický. Dokáží totiž spolehlivě nicit bakterie, viry i plísně.

Jak použít gel na ruce?

Na závěr si pojďme ukázat několik tipů, které by se vám v následujících měsících mohli hodit. A to především jak správně aplikovat gel na ruce. V prvé řadě se vyhněte aplikaci na znečištěné nebo mastné ruce. Jestliže ruce nebudete mít čisté, nebude mít ani hygienický gel na ruce tak velký účinek. U silně znečištěných rukou totiž zasáhne spíše nečistoty a na patogeny na rukou už se mu nepodaří dosáhnout.

Gel aplikujte pouze v takovém množství, aby ruce vydržely vlhké zhruba 15-30 sekund. Po celou dobu si pak tímto gelem ruce vytírejte, aby mohl vaše ruce zbavit bakterií a virů. Dávejte si ale pozor na to, že některé gely ničí i mikroflóru pokožky, takže při nešetrném používání mohou narušit kožní film. Tím ale paradoxně oslabují schopnost pokožky chránit se proti vniku patogenů.