Japonsko začalo vypouštět radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima Daiichi do oceánu. Zpráva japonského veřejnoprávního vysílání NHK z 6. června tento krok potvrdila a uvedla, že Tokyo Electric Power Company (TEPCO) začala 5. června odpoledne vypouštět ozářenou mořskou vodu. kontaminovaná voda do moře. TEPCO odhaduje, že tunel bude naplněn asi 6 000 tunami mořské vody do poledne 6. června. Již dříve bylo uvedeno, že veškeré stavební práce budou hotové do konce měsíce.
Proč je vypouštění tajné?
Ale podle samostatné zprávy China Daily byl tento proces proveden „tajně“. Je to proto, že jednostranné rozhodnutí Tokia vypustit do oceánu více než 1,3 milionu metrických tun upravené, ale stále radioaktivní vody, vyvolalo neustálé protesty stran uvnitř i mimo Japonsko.
Mezi strany, které byly proti rozhodnutí, patřily komunity Číny a tichomořských ostrovů. Rozhodnutí se také setkalo s pobouřením skupin občanské společnosti v nejvíce postižených prefekturách, jako je Fukušima, Iwate a Miyagi.
Podle plánu japonské vlády povede tunel – který byl dokončen v dubnu letošního roku – kontaminovanou vodu ze zřícené jaderné elektrárny Fukušima do oblasti asi jeden kilometr od pobřeží. Celý vypouštěcí systém je v době psaní téměř kompletní, s výjimkou nádrže, která bude uchovávat kontaminovanou vodu před vypuštěním.
Množství ozářené vody, které se má vypustit, by podle China Daily naplnilo asi 500 olympijských bazénů. Zemětřesení v Tohoku a tsunami v roce 2011 poškodily chladicí systémy elektrárny Fukušima, vyvolaly roztavení tří reaktorů a uvolnění velkého množství radiace. Voda, která měla být vypuštěna, byla použita k chlazení vysoce radioaktivních aktivních zón reaktorů.
Expert: Vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy může trvat 100 let
Expert na jadernou problematiku však poznamenal, že japonské vypouštění radioaktivní vody z elektrárny Fukušima může trvat až do příštího století. Shaun Burnie, hlavní jaderný specialista Greenpeace East Asia, vydal tuto předpověď na tiskové konferenci v dubnu 2023 v jihokorejském hlavním městě Soulu.
„Tyto výboje by mohly začít již v červenci, možná později, a pokračovat po mnoho desetiletí,“ řekl. „Nejen těch 30 let, ale možná 50, 60, 70 [nebo] 80 let. Příští století je opravdu možné.“
Burnie také odsoudil rozhodnutí uvolnit vodu s argumentem, že v blízkosti místa nyní vyřazené elektrárny existuje dostatečný skladovací prostor. Vypouštění považoval za záměrnou volbu, která zbytečně znečišťuje a kontaminuje životní prostředí.
Specialista Greenpeace pro východní Asii rovněž zpochybňuje účinnost systému pokročilého zpracování kapalin (ALPS) používaného k úpravě kontaminované vody před vypuštěním. Podle Burnieho asi 70 procent vody ve skladovacích nádržích stále vyžaduje další zpracování před vypuštěním.
Odborníci trvali na tom, že voda zpracovaná pomocí ALPS neobsahuje radioaktivní prvky. Trvali také na tom, že tritium, jehož nepatrné množství zůstává ve vodě ošetřené ALPS, nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Ale Timothy Mousseau, odborník na biologické vědy z University of South Carolina , prosil o jiný názor.
„Když se tritium dostane do těla, je přinejmenším stejně nebezpečné jako kterýkoli jiný radionuklid,“ řekl na stejné tiskové konferenci. „Molekula tritia vstupuje do buňky a vyvrhne elektron.“ Je to jako kulka vycházející ze zbraně. Ta kulka zasáhne něco jako DNA.“
Mousseau dodal, že vysokoenergetický elektron se pohybuje pomalu. Zasáhne různé části těla a způsobí „shlukové poškození“.
„Požití je opravdu nejnebezpečnější. Lidé říkají, že tritium není nebezpečné, na základě obav z vnější expozice. Ale pomocí stejného argumentu byste řekli, že uran-235 není nebezpečný.“
Foto: Pixabay