Free songs
Home / Kultura / Jasmíniny slzy (Blue Jasmine)
Jasmíniny slzy (Blue Jasmine)

Jasmíniny slzy (Blue Jasmine)

Miluji filmy Woodyho Allena, jsou tak plné elegantního perverzního šarmu galantního počinu téměř osmdesátiletého muže, který ulítává na mladých holkách. A kdo taky ne. Ovšem s tímhle filmem se Woody galantně zmýlil.

Možná je to moje vina, neměla jsem očekávat jakýsi ekvivalent emoce šťavícího Match Pointu s originálním českým názvem „Hra osudu“, který mne dostal na kolena před pár lety, možná v mé náhodné intimní a osudové souhře se scénářem, který si Woody snad vycucal z mého prstu.
cate-blanchett-blue-jasmine-australian-premiereA tak mě napadla otázka, zda všechny jeho scénáře jsou ryze výplodem starého blázna a rádoby spisovatele, nebo zda se jedná o publikovaný deníček (cizího) vlastního „plodného či pouze aktivního života“ (i když i tohle je při Woodym spíše zavádějící termín), prožitého kdesi v období sukní, které se začaly teprve zkracovat. Tahle doba musela nejednoho Woodyho dohánět k šílenství…
Tak jsem začala tedy studovat jeho tvůrčí počiny, zamilovaná do jeho suchého humoru a jeho zinscenované lásky, která je (jeho?) šílenstvím (protože to ona opravdu je), kdy alespoň jednou za rok jsem šťastná, že jej jeho nevlastní „Yoko Ono“ dcera, potažmo manželka (nebo jiná z jeho současných milenek) vyrazí ze svého žhavého lože, a dovolí mu mimo jiné, zplodit i filmové dílo, určené pro všechny zhrzené plačky, stojící na pokraji bezcitné reality a romantiky, mezi které patřím asi i já.
blue-jasmine-posterJestli jsou ale Jasmíniny slzy (Blue Jasmine) romantickým počinem, ztratil Woody na romantiku, na kterou, když to chlap umí – sbalí každou samici (a je fuk v jakém podání), byť je sebeošklivějším zvířetem/eunuchem (doplňujícím krásku), svůj „gentelmanský“ čuch. No nebudu komentovat letošní Oscary…
Krásná, zde značně strhaná Cate Blanchett v roli samomluvky, nabyté díky nevěrám svého muže Aleca Baldwina (který mimochodem hraje nadsamce na své staré roky nadváhy naprosto v každém filmu), to je rána pro mé ženské ego.

Takže film počíná logickou nevěrou, rozvodem a šílením z lásky. Hlavní zápletka však nastává spíše u špatných herců sekundárních rolí a jejich vztahů, které bych v tomto filmu rázem obměnila raději kvalitními porno herci. No a najednou je na poslední scéně zase ta Cate, uplakaná a schizofrenní či co. A sama a sama a sama. Něco mi uniklo?

 

Autor: Zuzana Shilla N.

Scroll To Top