Domů / PR / Kam v zahradě vysadit cesmínu vroubkovanou

Kam v zahradě vysadit cesmínu vroubkovanou

Cesmína vroubkovaná je nenáročná dřevina, která se bude zaručeně vyjímat ve velké spoustě zahrad. Zjistěte, do jaké půdy ji zasadit a s čím ji v zahradě zkombinovat.

Neopadavý listnatý keř

Cesmína vroubkovaná ‘Rotundifolia’ je neopadavý listnatý keř, který zaujme svým kompaktním a kuželovitým habitem. Hlavní větve této dřeviny rostou vzpřímeně vzhůru, boční se naopak široce rozpínají do všech stran.

Cesmína vroubkovaná dosahuje výšky pohybující se mezi 1,5 až 3 metry. Na první pohled vás zaujme svou černošedou kůrou a mírně chlupatými, hranatými letorosty. Středně zelené listy jsou poté dlouhé přibližně 2 až 3 cm. 

V období května až června se můžete těšit na drobné, matně bílé květy. Jakmile dojde k jejich opylování, začne plodit černé kulovité peckovice. Ty jsou přitom vyhledávanou pochoutkou u ptactva, pro lidi však jedlé nejsou. 

Do jaké půdy ji zasadit?

Cesmíně vroubkované se bude nejvíce dařit ve vlhké, mírně kyselé, středně živné půdě. Myslete přitom na to, aby půda byla dostatečně propustná, přemokření není žádoucí. 

Cesmíně nevadí slunce, polostín ani stín. Pouze je třeba se vyhnout dlouhému letnímu úpalu. Při vysazení se zároveň snažte volit lokalitu s vyšší vzdušnou vlhkostí (například u zahradního jezírka či bazénu). 

Před nástupem prvních mrazů je vhodné zvolit důkladnou zálivku, která má příznivý vliv na přezimování rostlin.

Ideální na tvarování

Jelikož cesmína vroubkovaná skvěle snáší střih, můžete se bez obav pustit do jejího tvarování. Pokud nespěcháte s jejím růstem, můžete ji použít i při tvorbě živého plotu. Kromě toho se však bude vyjímat také v kombinaci s barevnými květinami či okrasným keřem. 

Více informací o okrasných stromech a zahradách najdete na www.okrasne-stromy.cz.