Delfíni mezi sebou tvoří pevné společenské vazby a to do značné míry rozhoduje o tom, jak moc bude delfín úspěšný s plozením potomků.
Vztahy mezi delfíny se často podobají těm lidským a jsou i v určitých situacích stejně složité a důležité jako ty naše. Samci si stejně jako lidé tvoří své oblíbené přátelé, které doprovází po celý život. Pokud samci vytvoří takovou skupinu, jsou si navzájem oporou a podporují se v zápolení o samice v říji. Samičky delfínů přichází do plodného období jednou za čtyři až pět let a není proto divu, že v tomto období je kolem samic pěkná mela. Dvojce nebo trojce samců, kteří tvoří skupinu, si jsou jistější, že svojí samičku uhájí a nemusí mít strach o své pokolení.
Do boje o jednu samici se tak mohou zapojit velké skupiny delfínu. To, ale není vše, jak delfíni komunikují a toto patří mezi první úroveň delfíní komunikace. Spolek několika dvojic tvoří druhou úroveň a nyní se do hledáčku vědců dostala i třetí úroveň delfíní komunikace a organizace. Poslední pozorování potvrdily schopnost velké organizace mezi delfíny a to až v několika různých poskládaných skupinách. Stalo se tak během pozorování delfíního klání o samičku, kdy spřízněné dvojice a trojice mezi sebou bojovali. V obtížné situaci si jedna skupinka zavolal na pomoc partu kamarádů a společně vytvořili malou armádu delfíních bojovníků. Takové to přátelství nevzniká jen mezi samci, ale pevné pouto tvoří i samičky mezi sebou. Samičí skupinky si navzájem vypomáhají při plnění svých mateřských povinností, aby si potřebné práce značně ulehčily. Mládě tak má mnohem větší šanci, že přežije období prvních tří let, které je pro mládě nejvíce kritické. Nyní se vědci snaží přijít na způsob, jak mezi sebou domlouvají různé společenství a organizují různé akce.