Chcete žít déle? Tak se nechejte kastrovat. Alespoň tak zní tvrzení korejských vědců.
Vše dokazují záznamy provedené na korejském panském dvoře a to z let 1390 až 1910. Archivy obsahují podrobné seznamy lidí, takzvaných eunuchů, kteří přišli o své pohlavní orgány ať už nešťastnou náhodou nebo dobrovolně.
Vědci během čtení těchto záznamů přišli na velmi zajímavou skutečnost. Když porovnali údaje mužů ze stejných společenských vrstev, kteří měli své reprodukční orgány a muže, kteří pocházeli ze stejné společenské vrstvy, ale neměli své pohlavní orgány, přišli na velmi zajímavou věc. Muži bez varlat žili průběžné o 14 až 20 let déle.
Údaje přitom nevyplývají z malého počtu osob. Celkem 92 eunuchů se dožilo sedmdesáti let a z toho tři eunuchové dovršili svůj život sto a více lety. Přitom obvyklá délka života na panském dvoře byla kolem 50 až 60 let.
Vědci se domnívají, že za zkracování mužského života mohou hormony, které jsou produkovány ve varlatech. Tento objev, může být i hlavním pojítkem, proč je rozdílný věk mezi ženou a mužem. V Evropě se totiž muž dožívá průměrně 78 let, zatímco žena průměrně 83 let.
Mnozí z řad veřejnosti se však domnívají, že eunuchové se dožili dlouhého věku jen díky tomu, že žili na královském dvoře. Díky tomu měli lepší životní podmínky, pravidelnou stravu a další bonusy, které zapříčinili delší život. Jenže to není až tak úplná pravda. Mnoho eunuchů totiž žila mimo palác a do dvora chodila jen v době, kdy měla službu.
Podezření, že život zkracuje stres, který produkují mužské pohlavní hormony, měli vědci již dávno. Jenže nebylo možné tyto skutečnosti nikterak ověřit, neboť lidských dobrovolníků, kteří by se nechali kastrovat, nebude příliš mnoho. Z tohoto důvodu je právě korejská studie tak přínosná a v budoucnu jistě přinese mnoho odpovědí na otázky týkající se souvislostí s délkou života eunuchů.