Hlavní dveře domu nebo panelového bytu patří mezi nejslabší články zabezpečení domácnosti. Statistika hovoří jasně i v případě přízemních bytů a rodinných domů. V takovém případě je kromě dveří nutné dostatečně zabezpečit i balkón a okna. Investovat do zabezpečení a bezpečnostních dveří se vyplatí. Už jen v případě, kdy máte pojištěnou domácnost. Příliš laciné bezpečnostní dveře totiž nemusí být zahrnuty ve vaší pojistce.
Jaké jsou možnosti zabezpečení dveří
Bezpečnostní dveře se dělí do šesti bezpečnostních tříd. Označení pro bezpečnostní třídy se nazývá RC (resistence class). Nejlevnější třídou je RC 1 a RC 2. Jejich odolnost je však nízká a nevyplatí se do nich investovat. Opravdové bezpečnostní dveře začínají až na úrovni RC 3 a výše. Pro soukromé účely a firemní objekty se vyplatí investovat až do třídy 4. Vyšší třída je už určena pro významné instituce, jako je banka, elektrárna nebo vojenský objekt.
Základem je správný materiál a konstrukce
Kvalitu dveří poznáte podle konstrukce. Opravdové bezpečností dveře se chlubí tuhou kovovou konstrukcí s celoplošným krycím plechem, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem. Dveře by měli být ukotveny v deseti bodech a opatřeny bezpečnostní vložkou, která je odolná proti vyhmatání planžetou, vibrační planžete, odvrtání, vytržení a dalším technikám, které používají zloději.
TIP: inspirujte se články o bydlení
Kvalitní bezpečnostní dveře jsou navíc vybaveny zvukovou, tepelnou a protipožární izolací. Při pořizování dveří si vyžádejte certifikáty a atesty, které mají dokládat kvalitu dveří. V případě exteriérových dveří je i důležitá odolnost proti přírodním vlivům, jako je vítr, změna teploty či vlhkost.
Investovat do kvalitních bezpečnostních dveří se vyplatí. Nejenže zabráníte proniknutí zlodějům do objektu, ale v případě vzniku škody, máte vše potřebné pro pojišťovnu. U nižší bezpečnostní třídy (RC1 a RC2), nemusí vaše pojistka platit. Vše však záleží na podmínkách, které jsou uvedeny ve smlouvě.