Domů / Novinky / Los Angeles schvaluje robotické policejní psy

Los Angeles schvaluje robotické policejní psy

Představte si situaci, kdy policie pochopí, že brání zlo a přestane poslouchat rozkazy ze shora. Možná, že to je něco, čeho se vlády po celém světě obávají a tak se stále častěji nasazují roboti, tedy stroje, co poslechnou vždy. U nás něco takového zatím naštěstí není, ale v USA už ano. Městská rada v Los Angeles povolila používání robotického „psího“ zařízení místním policejním oddělením, navzdory protestům obyvatel a některých nesouhlasných členů rady. New York již dříve představil podobnou technologii a čelil velkému odporu veřejnosti.

Co robotický pes umí?

Městští zákonodárci v úterý hlasovali v poměru 8:4, aby schválili dar „čtyřkolého bezpilotního pozemního vozidla“ LAPD od neziskové organizace Los Angeles Police Foundation, která bezplatně dodala robota v hodnotě 277 000 USD.

Robotický pes, navržený a vyrobený společností Boston Dynamics,  je schopen samostatně procházet terénem a budovami a může být vybaven širokou řadou sledovacích zařízení, senzorů a dalších  „užitečných zátěží“.  Pro policii je obecně určen pro použití v nebezpečných situacích, které by mohly ohrozit policisty, a funguje jako další sada očí a uší pro oddělení. Možná si říkáte, že takový robotický pejsek vypadá neškodně, ale níže můžete vidět, že je lze snadno proměnit i na děsivé zabijáky:

Nový přírůstek do LAPD však čelil ostré kritice ze strany obyvatel, přičemž několik občanů v úterý při veřejných připomínkách rozhodnutí rady kritizovalo. Jeden místní řekl : „Nechci vyzbrojit umělou inteligenci“,  zatímco jiný prohlásil, že použití robota by nakonec vedlo k  „robotickým policistům“  a zeptal se : „Neviděli jste ten film iRobot nebo Terminátor?

Další občan uvedl, že období veřejného připomínkování městské rady bylo „jasně performativní“ a  obvinilo místní zákonodárce z ignorování přání svých voličů.

„Po vyslechnutí drtivých komentářů veřejnosti hlasujete opačným způsobem. New York City a San Francisco již tyto robotické psy odmítly. LAPD nepotřebuje vojenské zbraně,“  řekli.

Rozhodnutí bylo i navzdory nesouhlasu veřejnosti

Rozhodnutí New Yorku v roce 2020 zaměstnat robotického psa, kterého NYPD nazvala „Digidog“, se ukázalo jako stejně kontroverzní, protože město přerušilo svou první smlouvu na pronájem zařízení poté, co Newyorčané odsoudili technologii jako orwellovskou. Úředníci však později obrátili kurz a minulý měsíc psa vrátili do jednotky, přičemž policejní komisař Keechant Sewell uvedl, že bude použit způsobem, který je „transparentní, konzistentní a vždy v úzké spolupráci s lidmi, kterým sloužíme“.

San Francisco dokonce zvažovalo, že povolí svému policejnímu oddělení používat roboty jako smrtící sílu v případě nouze, ale později  tuto politiku po veřejném pobouření odmítlo.

Člen zastupitelstva LA Hugo Soto-Martinez byl mezi zákonodárci, kteří hlasovali proti rozhodnutí, a tvrdil, že tato „položka je vykreslována jako pouhé přijetí daru, ale ve skutečnosti představuje rozšíření současných hranic kolem policie a dohledu“.

Představitelé města  tvrdí, že robota bude primárně používat tým SWAT LAPD a „zvýší bezpečnost důstojníků“  během  „vysoce rizikových incidentů“, a dodávají, že by to zaplnilo  „kritickou mezeru“  pro oddělení vzhledem k jedinečným funkcím zařízení.

Zdroje:
https://www.infowars.com/posts/los-angeles-approves-robot-police-dogs/
https://www.bostondynamics.com/products/spot
https://www.rt.com/news/567802-san-francisco-police-killer-robots/
https://clkrep.lacity.org/onlinedocs/2022/22-1438_rpt_BPC_11-13-22.pdf

Foto: YT screenshot Boston Dynamics