Domů / Novinky / Mexiko se připravuje na evakuaci milionů lidí kvůli pokračující vulkanické činnosti Popocatepetlu

Mexiko se připravuje na evakuaci milionů lidí kvůli pokračující vulkanické činnosti Popocatepetlu

Mexické úřady se připravují na evakuaci milionů lidí , protože sopka Popocatepetl pokračuje ve své erupci a  v okolních oblastech chrlí obrovské množství popela a kamení.Popocatepetl, což v původním mexickém jazyce Nahuatl znamená „kuřácká hora“, je 5 426 metrů vysoká sopka s obřím kráterem na vrcholu. Je to největší aktivní mexická sopka a překračuje hranice středomexických států Puebla, Morelos a státu Mexiko. Přibližně 25 milionů lidí  žije v okruhu 100 km od Popocatepetlu, který je jen 72 km jihovýchodně od Mexico City a má více než devět milionů obyvatel.

Sopka začala vybuchovat už začátkem měsíce

Sopka začala vybuchovat začátkem tohoto měsíce poté, co geologičtí úředníci z Mexika a Spojených států v polovině dubna odhalili novou a vážnou aktivitu, která z ní pochází. Její poslední aktivita byla podle Mexického národního centra pro prevenci katastrof (CENAPRED) mezi 11:00 místního času v neděli 21. května do 11:00 místního času v pondělí 22. května. Během tohoto 24hodinového období zaznamenal CENAPRED téměř 1400 minut vysokofrekvenčních otřesů, dvou středně silných výbuchů a pěti výbuchů vodní páry, sopečných plynů a popela.

CENAPRED v neděli zvýšil úroveň pohotovosti pro bezprostřední oblast kolem Popocatepetlu na fázi 3, těsně před příkazem k evakuaci. Sergio Salomon, guvernér Puebla, uvedl, že zhruba třem milionům lidí, kteří žijí v obcích přímo sousedících se sopkou, bylo řečeno, aby zůstali ve střehu a připravili se na možnou evakuaci.

Fáze 3 výstražného systému vulkanické aktivity je součástí třístupňového výstražného systému „semafor“, který informuje obyvatele o aktuálním riziku erupce . O úroveň výše je červená, což by zahájilo evakuaci pro miliony lidí žijících v sousedství sopky.

Popocatepetl chrlí popel po celém středním Mexiku

Popocatepetl byl neaktivní téměř 50 let, než vybuchl v roce 1994. Od té doby má erupce pravidelně, přičemž poslední větší aktivita před tou současnou se odehrála v prosinci 2022.

Tato sopka, přezdívaná lidmi, kteří žijí ve středním Mexiku, „El Popo“, chrlí v okolní oblasti obrovské množství popela od nedávné série vulkanické činnosti.

„El Popo je vždy přítomen.“ Obvykle vychází kouř,“ řekl Joseph Sorrentino, fotograf na volné noze žijící v Chipilo, městě v Puebla, méně než 30 mil východně od vrcholu Popocatepetl. Dodal, že v posledních několika týdnech viděl nad městem padat různé stupně černého a šedého popela, který se někdy dostal do domů a budov.

V rozhovoru pro  Wall Street Journal 67letý muž řekl, že je velmi znepokojen nedávným abnormálním chováním sopky. „Vláda připravuje evakuační trasy, takže je to docela vážné.“

Mexický úřad civilní ochrany varoval obyvatele měst postižených popelem, aby se chránili tím, že si zakrývají nos a ústa maskami a nosí brýle a košile a halenky s dlouhým rukávem, aby minimalizovali kontakt. Úřady také vyzvaly lidi, aby se mezitím vyhýbali cvičení venku.

Spad popela byl v některých částech země tak silný, že způsobil velké narušení. Dvě letiště obsluhující Mexico City musela být v sobotu 20. května na několik hodin uzavřena poté, co se na přistávacích drahách nahromadilo tolik popela, že letištní úřady musely zastavit veškerý provoz, jen aby je uklidily. Národní  úřad pro letectví a kosmonautiku  oznámil, že erupce popela, která postihla letiště, dosáhla výšky až 4,5 mil a svrhla na Mexico City až 32 milimetrů (1,25 palce) popela.

Školy v nejméně 40 obcích v Pueble a také v několika v Tlaxcala a ve státě Mexiko uzavřely osobní výuku a v zájmu ochrany zdraví dětí se vrátily k výuce na dálku. Od neděle jsou také uzavřeny všechny státní parky v Pueble.

Zatímco Mexičané čekají na další zprávy týkající se Popocatepetlu, Laura Velazquez Alzua z úřadu civilní ochrany uvedla, že vláda již identifikovala nejméně 42 evakuačních tras ve státech Mexiko, Morelos, Puebla a nedalekém státě Tlaxcala, které by byly také značně zasaženy. velkou erupcí. Federální vláda naléhala na obecní úřady v těchto oblastech, aby tyto trasy co nejvíce udržovaly bez překážek. Bylo také identifikováno téměř 500 úkrytů.

Zdroje:
https://news.yahoo.com/mexico-popocatepetl-volcano-erupts-smoke-ash-evacuations-200659206.html
https://www.dailymail.co.uk/news/article-12110111/Millions-told-ready-evacuate-amid-volcanic-activity-Mexico.html
https://www.wsj.com/articles/popocatpetl-volcano-mexico-city-eruption-290c359a

Foto: Pixabay.com