Domů / Novinky / Prvnímu člověku bez nohou se podařilo zdolat nejvyšší horu světa

Prvnímu člověku bez nohou se podařilo zdolat nejvyšší horu světa

Nepálský veterán z britských operací v Afghánistánu se stal prvním člověkem s dvojitou amputací nad kolena, který zdolal nejvyšší horu světa. Hari Budha Magar, který žije v Canterbury, dosáhl vrcholu minulý pátek v 15 hodin poté, co zahájil výstup 17. dubna – 13 let ode dne, kdy přišel o nohy při výbuchu IED.

Neuvěřitelné odhodlání zlomit nepřízeň osudu

Každý, kdo má znalosti o historii válčení, ví o téměř mýtické statečnosti a výjimečnosti Ghurků. Hari je jedním z těchto lidí – Ghurka je historický termín pro nepálského válečníka a moderní právní termín pro nepálského zahraničního bojovníka, který není podle Ženevské konvence považován za žoldáka. Tváří v tvář tomuto odkazu lze Hariho úspěch možná očekávat, i když před 13 lety se tak rozhodně necítil, když bojoval s alkoholismem a depresemi.

„Do 19 let jsem vyrůstal v Nepálu a viděl jsem, jak se v těch odlehlých vesnicích zacházelo s postiženými lidmi,“ řekl. „Mnoho lidí si stále myslí, že postižení je hříchem předchozího života a vy jste břemenem země. Sám jsem tomu věřil, protože jsem to viděl. Tak jsem vyrostl.“

Párkrát se pokusil zabít, ale nakonec se rozhodl místo toho vylézt na Everest. V jeho rodném Nepálu však musel zdolat legální vrchol, než mohl zdolat horu tak vysokou, že přes ni nemůže přeletět žádný pták.

Nepálská vláda zakázala zdravotně postiženým lidem pokus o výstup na horu. Každý rok na cestách zemře dostatek lidí a úřady neviděly důvod, proč to riskovat. Hari však dokázal překonat tuto překážku a připravit se na skutečné hledání.

PA News byla v základním táboře Everestu poté, co Budha Magar, podporovaný svým čistě nepálským týmem, dokončil sestup z vrcholu.

Hari Budha Magar (uprostřed) dosáhl vrcholu Mt. Everest – Foto: Shanta Nepali Productions

„Všechny moje bundy byly úplně zmrzlé,“ řekl. „Všechno bylo zmrzlé. Dokonce i naši teplou vodu, dali jsme horkou vodu do termosky, a ta byla také zmrzlá a nemohli jsme pít.“

Pro výstup používal různé vyměnitelné protetiky, které zahrnovaly některé vybavené ledovými hroty a jiné s připevněnými horolezeckými botami.

Po dokončení mise Budha Magar říká, že se chce vrátit na místo v Afghánistánu, kde přišel o nohy, aby řekl „děkuji“, protože kdyby měl ještě nohy, nikdy by nevylezl na Everest.

Foto: Crowdfunder UK – Hari Budha Magar

Zdroje:
https://www.theguardian.com/world/2023/may/21/ex-gurkha-soldier-with-no-legs-reaches-summit-of-mount-everest
https://www.goodnewsnetwork.org/13-years-after-losing-both-legs-in-afghanistan-veteran-summits-everest-establishing-world-record/