Domů / Novinky / Šéf WHO varuje před potenciálně smrtelnějšími nemocemi a naléhá na globální připravenost

Šéf WHO varuje před potenciálně smrtelnějšími nemocemi a naléhá na globální připravenost

V pondělí generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus vydal varování, že planeta musí být připravena na smrtelnější nemoc než Covid-19. Dr. Tedros přednesl toto poselství během zasedání Světového zdravotnického shromáždění v Ženevě ve Švýcarsku, jen několik týdnů poté, co WHO oficiálně ukončila celosvětovou zdravotní nouzi související s COVID-19. Zatímco Tedros tvrdil, že COVID-19 stále představuje významnou hrozbu, varoval, že to není jediná zdravotní krize, které svět může čelit.

Plánují elity další „pandemii“?

„Tuhle plechovku nemůžeme vyhodit,“ řekl Tedros. „Pokud neuděláme změny, které je třeba udělat, kdo to udělá? A když je neuděláme teď, tak kdy? Až přijde další pandemie – a bude – musíme být připraveni odpovědět rozhodně, kolektivně a spravedlivě.

Dodal: „Hrozba, že se objeví další varianta, která způsobí nové vlny nemocí a úmrtí, přetrvává a hrozba dalšího patogenu, který se objeví s ještě smrtelnějším potenciálem, zůstává.“

Daily Mail informoval :

Mluvil v době, kdy WHO na výročním zasedání svých 194 členských států představila nový globální plán na odhalování a sledování nejnebezpečnějších patogenů.

Nebyla pojmenována žádná konkrétní onemocnění. Ale „nemoc X“ – zástupný symbol pro dosud neobjevený ničivý patogen – je na seznamu naléhavých hrozeb agentury OSN.

Na 76. zasedání WHA spustila WHO Mezinárodní síť pro sledování patogenů (IPSN). Všem národům umožní přístup ke genomickému sekvenování, aby bylo možné identifikovat a reagovat na vznikající hrozby onemocnění pomocí genomiky.

Genomika – studium genetického materiálu nalezeného ve viru – pomáhá vědcům odhalit mutace, které mohou způsobit, že patogen je infekčnější nebo smrtelnější.

Vědci pak mohou vyvinout léčbu a vakcíny, které proti nim fungují, zatímco národy mohou včas reagovat.

Světová zdravotnická organizace se zasazovala o zúžení výzkumného úsilí na vybranou skupinu infekčních chorob. Největší hrozba pro veřejné zdraví podle skupiny pochází z infekcí, jako je Ebola, Marburg, horečka Lassa, Nipah a Zika.

Zdroj: Daily Mail