Domů / Novinky / Mohou sny předpovídat budoucnost? Co je to prekognitivní snění?

Mohou sny předpovídat budoucnost? Co je to prekognitivní snění?

Jedním z předních odborníků v oblasti parapsychologie a psychologie, stejně jako studia vědomí, je Dr. Stanley Krippner. Jeho zvláštní oblastí zájmu je již více než 50 let prekognitivní snění. Je jeho přesvědčením, že každý človek je schopen takových snů, a tvrdí, že má solidní, empirický výzkum, který by toto tvrzení podpořil. V jedné z jeho nedávných studií provedených v laboratoři by účastník strávil noc tím, že se snažil snít o události, která by se odehrála příští ráno. Zajímavé je, že snílek byl poté za celou noc téměř 5krát probuzen, když části snu vyprávěl experimentátorovi. Druhý den ráno experimentátoři náhodně vyberou zážitek a snílek mu bude vystaven.

Prekognitivní snění – co to je? a jak s tím experimentujeme?

Jedním ze skutečných faktorů tohoto prekognitivního snového zážitku je, že žádný z účastníků nemá ponětí o tom, jaký by jeho prožitek mohl být – takže by neměli ani ponětí, jak by tomu měli vůbec čelit. Pokud by však studie odrážely významné výsledky, byl by tento příklad hlavním vrcholem pro předvídání snů. Na konci experimentu (který probíhal osm nocí) byli povoláni externí soudci, kteří posoudili sny účastníků proti zážitkům – a dali výsledek, zda sny skutečně odpovídaly zážitku, který se odehrál následující den. Co tedy porotci řekli o tomto experimentu s prekognitivním sněním? Řekli, že během většiny nocí se alespoň jeden sen shodoval s předem náhodně vybraným zážitkem.

Dr. Patrick McNamara, docent neurologie na Lékařské fakultě Bostonské univerzity, a profesor psychologie na Northcentral University uvedli, že pokud lidé mluvili o jakémkoli jiném jevu, dalo by se předpokládat, že je dobře rozpoznatelný. Ale protože neexistoval absolutně žádný fyzikální mechanismus pro to, co by studie mohly ukázat, vědci byli toho názoru, že experiment postrádá rozumné vysvětlení – takže všichni zúčastnění byli ohledně toho dost podezřelí. Profesor dále zmínil, že navzdory zjevné nesrovnalosti ve výzkumu to prostě nelze zahodit. Uvedl, že bylo velmi dobře zdokumentováno, že dvojčata snila velmi podobné sny. Ve skutečnosti měla schopnost dokončit své sny.

Takže pouhá skutečnost, že se toto prekognitivní snění odehrávalo mezi lidmi, kteří byli příbuznými nebo lidmi, kteří sdíleli hluboké citové pouto, přispělo k tomu, že šlo o něco zcela nového, co věda teprve musí pochopit.

Nejnovější vývoj v oblasti prekognitivního snění

Dr. Stanley Krippner dále vysvětlil, že skutečně existovalo doslova množství klinického a neoficiálního materiálu, který by podporoval možnost telepatických účinků odehrávajících se v prekognitivních snech. Experimentální přístup k tomuto tématu však nebylo ani možné vytvořit až do vývoje psychofyziologické laboratorní technologie. Po následných experimentech bylo zjištěno, že spící účastníci výzkumu probuzení z REM aktivity si často dokázali jasně vybavit své snové epizody. To umožnilo experimentátorovi vyžádat si telepatický přijímač, aby dál snil o podnětu, který byl nasměrován na vzdálené místo od telepatického vysílače.

Již dříve byl napsán článek o mezinárodním týmu vědců, kterým se podařilo vytvořit dialogy v reálném čase s lidmi, kteří byli uprostřed snění – čemuž se také říká „interaktivní snění“ – popsané v nedávném vydání Current Biology. Bylo rozhodně docela fascinující pochopit, že lucidní snílci mluvili s výzkumníky, kteří nesnili. Co udělalo studii ještě zajímavější, byla teorie o tom, jak se komunikace neustále projevovala v myslích a snech snících.

Prekognitivní snění bylo také předmětem zájmu Dalea Graffa, který má zkušenosti z leteckého průmyslu a také sloužil v mnoha úkolech technické zpravodajské služby pro ministerstvo obrany. Zajímavé je, že byl také ředitelem programu STARGATE, který byl navržen ke studiu parapsychologického fenoménu a toho, jak ovlivnil účely shromažďování zpravodajských informací. V jedné ze svých přednášek hovořil o konceptu snění „Psi“ a o tom, jak jedinec takový sen prožívá. Také se podrobně věnoval tomu, jak lze Psi snění zkoumat a vyhodnocovat z vědeckého rámce.

Další článek si v souladu s tímto tématem pečlivě všímal také Dr. Teresy DeCicco, profesorky psychologie na Trent University v Kanadě. Působila také jako výzkumná pracovnice v Centru pro národní výzkum v Itálii a je dobře publikovanou autorkou mnoha vědeckých prací o snění, snech a duchovní psychologii. V prohlášení týkajícím se prekognitivního snění si DeCicco vzpomněla na zvláštní okamžik, který nastal, když v noci 10. září 2001 navštěvovala hodinu Snů a snění na univerzitě poblíž Toronta v Kanadě. Úkol, který měla třída odevzdat, byl nahraný sen z předchozího týdne. Během této hodiny narazila na referát, který byl velmi zajímavý.

Jedna ze studentek v její třídě měla sen jen pár nocí před 10. zářím, kde viděla letadlo narážející do CN Tower v Torontu. Letadlo pak zázračně znovu narazilo do věže a ona stále snila o velkých bouřích ohně a kouře. Scéna se pak přesunula na jejího otce, který se skrýval na půdě jejich domu – a on pobíhal kolem a snažil se vyhýbat lidem, kteří ho obviňovali z toho, že je pilotem, který narazil do věže. Sen byl tak dojemný a emotivní, že studentku probudil z její REM aktivity. Druhý den se v reálném životě odehrála mimořádně podobná a tragická událost.

Zdroje:
psychologytoday.com/ca/blog/dream-catcher/201106/twin-dreams
truththeory.com/dreams-predict-future-what-precognitive-dreaming/

Foto: Pixabay.com