V nové studii astronomové popisují, jak má mimozemský život potenciál existovat na vzdálených exoplanetách uvnitř speciální oblasti zvané ‚terminátorská zóna‘. Navzdory svému děsivě znějícímu názvu je lepší si ji představit jako „koncovou zónu“ a lze ji nalézt na planetách, které mají jednu stranu vždy obrácenou ke své hvězdě a jednu stranu vždy temnou. V těchto zónách věčného svítání/soumraku by byly celoročně ideální podmínky pro kapalnou vodu, a tedy i život.
Věčné světlo a věčná temnota
Je divoké myslet na planetu, která se neotáčí – když na jednu polovinu svítí denní světlo po celou věčnost a na druhou je věčná temnota. Nicméně exoplanety v tomto paradigmatu jsou pravděpodobně častější, protože se nacházejí kolem M-trpasličích hvězd, které tvoří asi 70 % všech hvězd, které můžeme vidět.
„Toto je planeta, kde může být denní strana horká, daleko za obyvatelnost, a noční strana bude mrazivá, potenciálně pokrytá ledem.“ Na noční straně byste mohli mít velké ledovce,“ řekla Ana Lobo, postdoktorandka na UC Irvine, která vedla novou práci, která právě vyšla v The Astrophysical Journal.
Modelovací práce Loboové je považována za první svého druhu, která demonstruje podmínky a scénáře, které ukazují, jak by byl život na těchto světech možný.
Při výpočtu zdejšího klimatu se spoléhala na podobné metody, jaké se používají na Zemi, aby zjistila, že skalnatý svět s přítomnou vodou by v terminátorské zóně skrýval ideální a relativně neměnné podmínky pro život.
„Ana ukázala, že pokud je na planetě hodně půdy, scénář, kterému říkáme ‚obyvatelnost terminátorů‘, může existovat mnohem snadněji,“ řekl spoluautor Aomawa Shields, docent fyziky a astronomie UCI. „Tyto nové a exotické stavy obyvatelnosti, které náš tým odkrývá, již nejsou předmětem sci-fi. Ana udělala práci, aby ukázala, že takové stavy mohou být klimaticky stabilní.“
Loboová ve svém článku vysvětluje, že pokud jsou její modely správné, budoucí pozorování atmosfér exoplanet obíhajících kolem M-trpasličích hvězd by měla být prováděna kolem pásu terminátorů, kde je každý okamžik každého dne jako hodina těsně před východem slunce.
Zdroj: https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/aca970