Domů / PR / Návrat do práce po mateřské vůbec nemusí být žádným strašákem

Návrat do práce po mateřské vůbec nemusí být žádným strašákem

Rok 2021 pro vás znamená návrat do práce? V současnosti to není vůbec jednoduché, v některých případech ne-li nemožné. Během současného školního roku jsou předškolní (i školní) děti víc doma, než v mateřských a základních školách.

Konec rodičovské dovolené a zavřená školka?

Pro mnoho rodičů nyní návrat do práce nepřichází v úvahu. Možností moc není. Školky jsou zavřené na dobu neurčitou a docházet do nich mohou jen předškoláci. Co ale s dítětem kterému jsou tři nebo čtyři roky, když zaměstnavatel nemá pochopení a nepočká? Matka dětí nikdy nebyla perspektivním potencionálním zaměstnancem. Souvisí s tím častá nemocnost dětí a čerpání ošetřovného.

Nyní se pozice rodičů ještě více zhoršila. Rodič dítěte nemá moc variant na výběr. Jednou z možností je podání výpovědi z pracovního poměru a evidence na úřadu z práce, druhá možnost je sehnat někoho na hlídání dítěte a přece jen nastoupit do práce. To ale může být finančně náročné řešení. Pokud máte štěstí, prostřídají se s hlídáním babičky, ale ty jsou často také ještě pracující. Je to tedy případ od případu.

Co třeba možnost práce z domova?

Vysněná práce pro maminky malých dětí je ta, která se dá vykonávat i z domova. Třeba právě v případě uzavření školek nebo jakékoliv nemoci dítěte. Na home officu se ale všechno dělat nedá. Přece jen je ale poměrně dost oborů, které jdou vykonávat z domu. O které se jedná? Nejoblíbenější jsou administrativní práce, mzdové účetnictví, daňová evidence a podvojné účetnictví, personalistika, grafické práce, marketing a IT.

Co můžete dělat doma s dítětem?

 • Účetní
 • Mzdovou účetní
 • Fakturantku
 • Správkyni sociálních sítí
 • Copywriterku
 • Grafičku
 • Virtuální asistentku
 • SEO specialistku
 • Správkyni PPC kampaní
 • Personalistku
 • Finanční poradkyni
 • Realitní makléřku
 • apod.

Požádejte zaměstnavatele o přeřazení na jinou práci

V první řadě se zkuste domluvit se svými stávajícím zaměstnavatelem na práci z domova. Home office nyní umožňuje čím dál více firem. Můžete požádat i o práci na kratší úvazek nebo přeřazení na jiné oddělení. Najdou se i tací zaměstnavatelé, kteří své lidi rádi podpoří ve vzdělání. Vyhlédněte si třeba rekvalifikační kurz personalista a požádejte svého šéfa o proplacení jako formu benefitu.

Změna zaměstnání nebo podnikání?

I to je možnost. Jestliže vám nadřízený nevyjde vstříc, popřemýšlejte o změně zaměstnání, anebo rovnou celého současného oboru. Mnoho žen na mateřské začíná s podnikáním a do bývalé práce se už nevracejí. Co třeba pracovat jako účetní z pohodlí domova? Přihlaste se na kurz účetnictví pro začátečníky a díky intenzivní výuce do světa účtování snadno proniknete. Jako vstupní požadavek postačí výuční list. Nic víc kromě chuti a odhodlání naučit se nové věci.

Rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT

Uplatnění se v jiném oboru, případně prohloubení stávajících vědomostí, je skvělou možností, jak změnit budoucnost k lepšímu. Návrat do práce po mateřské vůbec nemusí být žádným strašákem. I když absolvujete rekvalifikační kurz na vlastní náklady nebo prostřednictvím úřadu práce, investice do vzdělání má smysl.

Skloubit rodinu a zaměstnání není vůbec jednoduché, ale přece jen stojí za to, se o to alespoň pokusit. Dnešní doba naštěstí nabízí možnosti, o kterých se předchozím generacím ani nesnilo, tak je neváhejte využít!