Domů / Cestování / Nejpůsobivější stavby světa: Díl III.

Nejpůsobivější stavby světa: Díl III.

V tomto díle seriálu, věnujícího se těm nejzajmavějším stavbám, které na naší planetě byly nebo budou vybudovány, se budeme věnovat zajímavému kostelu v Reykjavíku a netradičně řešenému bytovému komplexu v Kanadě.


Hallgrimskirkaja


Tento těžkovyslovitelný název nese betonový kostel od architekta Guojon Samuelsson, který ho navrhl tak, aby ladil s okolní krajinou a připomínal lávový proud. Stavba byla zahájena již v roce 1945, ale kostel byl dokončen až o 38 let později. Kostel stojí na kopci, který se tyčí nad hlavním městem Islandu Reykjavíku a jedná se snad o nejfotografovanější stavbu na samotném Islandu. Fasáda tohoto kostelu působí velmi monumentálně a má za úkol vyvolávat dojem novogotiky a futurismu. Na rozdíl od fasády, je interiér tohto kostelu velmi jednoduchý,čistý a vzdušný. Jeho hlavní pýchou je mohutná soustava varhan. Jejich design připomíná stíhací letou a skládají se celkově z 572 píšťal. Zajímavostí je, že beton použitý na stavbu tohoto kostelu obsahuje mušle z místní zátoky a popel ze sopek v okolí.


Habitat 67


Tento zajímavý bytový dům najdeme v Kanadském Montreálu. Jedná se o vzorové sídliště, vybudované podél řeky St. Lawrence River v Montrealu, které se zkládá z 354 jednotek. Tyto prefabrikované byty dohromady vytváří zajímavou nosnou konstrukci. Takto poskládané bytové boxy jsou mezi sebou různě pospojovýny a vytvářejí dohromay 158 bytových jednotek. Ulice pro pěší prochází přímo skrz bytový komplex. Autorem tohoto jedinečného urbanistického projektu je Moshe Safride a tento dům byl pouhou částí celého jeho diplomového komplexu, který představil na světové výstavě v Montrealu v roce 1967. Budova působí i v dnešní době velice nadčasově, a připomíná dětskou skládanku z lega. Celý komplex je mistrně umístěn u umělého jezera a dohromady tak vytvářejí velice působivé panorama.