Domů / Luxus / Nissan iDX Freeflow a Nissmo: Retro budoucnosti

Nissan iDX Freeflow a Nissmo: Retro budoucnosti

O tom že automobilka Nissan má na svém kontu několik legendárních vozů, které se zaryli hluboko do srdce nejednoho automobilového nadšence není pochyb. Například klasika v podobě Nissanu Skyline či starého GT-R, se již navždy zapsala do automobilových dějin.

A právě těmito dvěma vozy se Nissan rozhodl inspirovat a vytvořil koncept dvou vozů, které svou originalitou nadčasovostí, ale také připomínkou starých dobrých časů vyrážejí dech. Oba tyto koncepty používají hranaté retro křivky, na které jsme byli zvyklí spíše u automobilů ze 70. let.

Avšak Nissan chce těmito vozy zaujmout zejména mladou generaci, kterou při vývoji těchto modelů také oslovila a nechal se inspirovat jejich radami. Vozy jsou navrženy tak, že u nich žádné křivky nejsou navíc a zejména Freeflow v mnohém připomíná Skyline GT-R z přelomu 60. a 70. let. Zatímco Freeflow je spíše livestylový typ vozidla, Nissmo si zakládá na sportovní povaze. Oba koncepty jsou 4,1 m dlouhé, 1,3 metru vysoké a 1,8 m široké.

2

Poměrně menší velikost vozu se však v žádném případě nepromítá i do velikosti interiéru. Výrobce tvrdí že by jste se měli uvnitř automobilu cítit pohodlně jak v obývacím pokoji. Je jasné že jako u všech automobilů budoucnosti se i u těchto klenotů počítalo s úsporností proto společnost počítá u modelu Freeflow s 1,2 litrovým nebo 1,5 litrovým motorem který bude kombinovaný s převodovkou CVT. U sportovní verze Nissmo pak počítá s přeplňovanou šestnáctistovkou s přímým vstřikováním a šestistupňovou manuální CVT převodovkou.

3

Interiéry u obou vozů se opět lehce odlišují. Freeflow se spoléhá na tradici propojenou s moderními materiály a technologiemi. Můžeme v něm tedy nalézt například velikou spoustu masivního chromování, doplněnou o led diody a LCD monitory. U sportovního Nissma se interiér nese spíše v klasickém sportovním duchu.

Zdali Nissan oba vozy opravdu pošle do sériové výroby je otázkou. Pokud se tak však stane, budeme se moci těšit na nezaměnitelné automobily, které nám budou připomínat staré dobré časy, kdy vůně benzínu a spálené gumy byla hluboko v srdci každého automobilového fandy.