Domů / Věda a technika / Speciálně vycvičené myši hledají bomby.

Speciálně vycvičené myši hledají bomby.

I přes všemožné kontroly na letištích a vládních budovách se tu a tam stane nebezpečný incident v podobě teroristického útoku. Někdy i speciálně vyvinutá technika může selhat a tak na řadu přicházejí speciálně vycvičené myši.

S nástupem nových technologií se snížila pravděpodobnost nebezpečí, přestože tato technika je účinná, občas selže a to je problém pokud se jedná o ochranu lidských životů. Jednou z nejvíce hlídaných oblastí jsou letiště, kde selhání technologie může mít katastrofální následky. Izraelští vědci přišli s novou metodou jak vyhledat výbušniny, chtějí využít speciálně vycvičené myši.

Využívat zvířata k hledání drog a nebezpečných látek není novinkou, například psi se k hledání drog a bomb využívají již od roku 1970. Zajímavostí může být i fakt, že k hledání bomb se využívají i můry. Ani nasazení myší k hledání nebezpečných látek a bomb není žádnou novinkou, přesto počin izraelské společnosti je neobvyklý. Především ve způsobu provedení.

2

Na první pohled není patrné z detekčního přístroje, jak v něm figurují myši. Až při bližším zkoumání zjistíme, na jakém principu přístroj funguje. Detektor je brána, kterou procházejí cestující. Na jedné straně brány jsou tři kazety, kde je ukryto kolem osmi myší, ti se střídají ve čtyřhodinových směnách. Při průchodu branou se nažene vzduch s pachem osoby, která prochází. Pokud myši zaznamenají pach jedné z výbušnin na, které jsou vycvičení, odběhnou do vedlejší komory, kde se spustí poplach. Stačí jen stopové množství, které ulpí na člověku při práci s výbušninou. K zabránění falešného poplachu, musí do vedlejší komory vběhnout najednou více myší. Výcvik každé myši trvá zhruba deset dní a počet základních pachů výbušnin je stanoven na osm, ale postupně lze počet navyšovat. Účinnost myšího detektoru se potvrdila při prvním velkém testu, kterého se účastnilo přes tisíc lidí a dvaadvacet z nich do svého oblečení ukrylo výbušniny. Všechny druhy bomb byly nalezeny a falešných poplachů bylo pouze 0,01%.

Podle zakladatele společnosti Erana Lumbrosa jsou myši k hledání bomb vhodnější než psi díky většímu počtu čichových receptorů. V budoucnu se dočkáme většího počtu nasazení myší na kontrolu s výbušninami, můžeme jen doufat, že nebudou nasazeny i k prozkoumání tělesných dutin.