Domů / Kultura / Nejzvláštnější stavby světa: Díl I.

Nejzvláštnější stavby světa: Díl I.

V našem novém miniseriálu si představíme ty nejpozoruhodnější stavby, které kdy lidské ruce stvořili. Tyto stavby budí svou originálností, nádherou kontroverzností a genialitou spousty otázek. A my se pokusíme na všechny z nich odpovědět.

Naší první ukázkou je dům který vznikl díky lásce a vášni k přírodě. Nalézá se v portugalsku v horské oblasti Nas montanhas de Fafe, kde byl vetknut mezi dva obrovské balvany, které zdě dříve jen tak leželi na planině. Jedná se o jeden z nejznámějších ekodomů na světě. Tento dům byl postaven v první polovině minulého století panem Rodriguesem, který byl z okolní krajiny tak nadšený že se usmyslel, že si postaví na tomto místě domek. Za nejidelálnější místo si zvolil právě mezeru mezi dvěma největšími balvany na planině a mezi ně domek vtěsnal.

Poté sem svou rodinu vozil na letní prázdniny a z domku se tak stalo letní sídlo rodiny Rodriguesových. Pravě ony dva obří kameny způsobují to, že i v nejparnějších dnech je v domku stále příjemné chladno. Interiér domku působí středověkým dojmem, který umocňuje i jediné možné osvětlení za pomocí svíček, protože elektriku by jste zdě hledali marně. Dnes je již domek prázdny a nynější majitel syn pana Rodriguese o něj nemá přílišný zájem. Proto domek stálé chátrá a je možnost že jednou zde budou stát zase jen ty dva obří balvany.

Další z budovou, kterou si dnes ukážeme, bude stavba, která se nalézá u našich sousedů v Polsku, přesněji v Polských Sopotách. Tento dům budí dojem, že buď byl v lehce podroušeném stavu architekt nebo jste v něm Vy. Dům s příznačným jménem Krzywy domek, je totiž celý tak trochu nakřivo. Jeho zdi se prohýbají stejně tak jako střecha či okenice. Domek se nachází v nákupním komplexu Rezydent, postavena byla v roce 2004 a jedná se o jednu z nejfotografovanějších staveb v celém Polsku.