Většinu přístrojů kolem nás pohání lithium-iontová baterie. Najdeme ji v telefonech, laptopech, chytrých hodinkách, v elektrickém nářadí i v elektroautech. Tyto baterie postupně ztrácí svou kapacitu a když končí jejich životnost, obvykle se vyhodí. Jde ovšem o obrovské plýtvání cennými zdroji a o vytváření nebezpečného odpadu.
Z každé baterie je možné recyklovat 95 % materiálu
V bateriích najdeme lithium, kobalt měď a nikl. Dosavadní metody recyklace nebyly efektivní a zanechávaly stopu na životním prostředí. Došlo k roztavení baterií a to uvolnilo mnoho znečišťujících látek. Nová společnost s názvem Li-Cycle dokáže baterie recyklovat udržitelným způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí. Z každé baterie dokáže využít 95 % materiálu. Důležité je, že dokáže recyklovat všechny typy lithium-ion baterií, bez ohledu na jejich tvar nebo velikost. Baterie jsou bezpečně zpracovány ve vodním zdroji, aby se zabránilo požárům a došlo k efektivnímu rozdělení jednotlivých částí baterie. Jednotlivé prvky z baterií se izolují a následně se prodávají recyklačním partnerům, kteří z nich mohou vyrábět nové baterie.
Výhody účinné recyklace
Společnost má recyklační závody v Rochesteru, New Yorku a Kanadě. Dokáže každý rok zpracovat desítky tisíc tun baterií. Má to hned několik výhod: Zmenší se množství nebezpečného odpadu, zlevní se důležité suroviny pro výrobu baterií a už nebude potřeba těžit tolik přírodních zdrojů. Pokud by se recyklace prováděla ve velkém měřítku, mělo by to celosvětový význam.
Tato technologie láká mnoho investorů
Společnost si získala velkou pozornost a mnoho velkých investorů má zájem do ní investovat. Společnost LG chce investovat 50 milionů dolarů do společnosti Li-Cycle. Zájem o spolupráci má i výrobce elektrických vozidel Arrival, který uzavřel exkluzivní smlouvu. Všechny baterie budou po skončení životnosti recyklovány. Společnost Li-Cycle může znamenat velmi důležitý krok pro udržitelnou elektronickou budoucnost.