Domů / Novinky / Vynálezy, které bojují proti vzestupu technologie rozpoznávání obličeje

Vynálezy, které bojují proti vzestupu technologie rozpoznávání obličeje

Od zorníků vybavených LED diodami po průhledné masky, cílem těchto vynálezů je zmařit kamery rozpoznávající obličeje. Někteří návrháři, kteří se obávají vzestupu technologie rozpoznávání obličeje, vytvářejí módu za poněkud kontraintuitivním účelem: aby si jich nevšimly alespoň kamery.

Jaké technologie existují?

V Nizozemsku navrhl Jip van Leeuwenstein průhlednou masku „surveillance exclusion“ (vyloučení dozoru), která znejasňuje obličej nositele pro kamery rozpoznávající obličej, ale ne pro ostatní lidi.

Jip van Leeuwenstein / HKU Design

„Nošením této masky vytvořené jako čočka je možné se stát nerozpoznatelným pro software pro rozpoznávání obličeje a díky její průhlednosti neztratíte svou identitu a výrazy tváře,“ píše von  Leeuwenstein . „Takže je stále možné komunikovat s lidmi kolem vás.“

V Japonsku Isao Echizen, profesor z Národního institutu informatiky v Tokiu, navrhl „ privacy visor“ (privátní štít) vybavený blízkými infračervenými LED světly. Při nošení nemůže software pro rozpoznávání obličeje podle testů společnosti Echizen rozpoznat, že za světly je lidská tvář.

Národní institut informatiky / Isao Echizen

Ve Spojeném království se umělci v „The Dazzle Club“ procházeli ulicemi Londýna s tvářemi namalovanými modrými, červenými a černými pruhy ve snaze zatemnit své tváře pro 420 000 městských kamer CCTV, z nichž pouze některé využívají technologii rozpoznávání obličeje.

„Ve streetwearu bylo vždy něco podvratného a jednou z nových oblastí podvracení je rozhodně sledování a zejména rozpoznávání obličejů,“ řekl agentuře Reuters Henry Navarro Delgado, profesor umění a módy z kanadské Ryerson University.

V září britský soud rozhodl , že vládní použití technologie rozpoznávání obličeje neporušuje soukromí a lidská práva.

Coreana Museum of Art / Cha Hyun Seok

Mezi další oděvy proti sledování patří  lesklé látky, které odrážejí tepelné záření, které drony vyhledávají, čepice, které matou systém rozpoznávání obličeje ArcFace, a Hyperface, systém oblečení se vzory, které matou umělou inteligenci, aby se zaměřila na látku spíše než na váš obličej.

Photo: © Hyphen-Labs and Adam Harvey / hyphen-labs.com. 2017

„Hlavním významem je vytváření povědomí,“ řekl Delgado Slate. „Proto je móda tak účinná: Máte co říct, nosíte to, lidé vás vidí, je to okamžité. Součástí záměru je, aby si lidé, kteří o tom normálně nepřemýšlejí, uvědomili, že tyto technologie existují a že jsme sledováni.“

Rozpoznávání obličeje v USA

Sledování si lidé spojují zejména s Čínou, kde se i placení probíhá ukázáním obličeje na kameru. Tato technologie však bohužel prostupuje do celého světa. Sledovací kamery jsou běžné i v ulicích měst v USA, ale většina kamer není vybavena technologií rozpoznávání obličeje. Miliony jich jsou v Číně a v menší míře ve Spojeném království. V květnu se San Francisco stalo prvním městem v USA,  které zakázalo obličejové technologie  na městském majetku, včetně letišť.

„Dobrá policie neznamená žít v policejním státě,“ řekl městský radní Aaron Peskin. „Žít v bezpečné komunitě neznamená žít ve stavu dozoru.“

Podle Daniela Castra z Nadace pro informační technologie a inovace jsou ale taková srovnání hloupá.

„Ve skutečnosti je San Francisco více ohroženo, že se stane Kubou než Čína – zákaz rozpoznávání obličeje zamrzne v čase se zastaralou technologií,“ řekl a dodal, že vlády „mohou používat rozpoznávání obličejů k efektivní a efektivní identifikaci podezřelých. Najít pohřešované děti nebo ztracené seniory a zabezpečit přístup do vládních budov.“

Výsledky nedávného  průzkumu datainnovation.org naznačují, že většina Američanů by s Castrem souhlasila. Těžko ale takovému průzkumu věřit. Je otázkou, jestli není tento průzkum falešný a zkorumpovaný, protože mnoho názorů poukazuje, že se lidé této technologie spíše obávají, steně tak jako umělé inteligence a dalšíc technologií, které nás omezují a slouží ke sledování veho, co děláme.

Zdroje:
bigthink.com/the-present/facial-recognition/
jipvanleeuwenstein.nl/
research.nii.ac.jp/~iechizen/official/research-e.html#research2c
reuters.com/article/us-britain-tech-fashion-feature/face-masks-to-decoy-t-shirts-the-rise-of-anti-surveillance-fashion-idUSKBN1WB0HT
nytimes.com/2019/09/04/business/facial-recognition-uk-court.html