Již několik desetiletí nám bylo řečeno, že recyklace plastů je pro životní prostředí mnohem lepší než jejich pouhé vyhození – ale je to skutečně pravda? Nový výzkum publikovaný v Journal of Hazardous Materials Advances vrhá stín pochybností na přednosti recyklace plastů, které se zdají být masivně přehnané a možná dokonce podvodné.
Co studie říká?
Tvrdit, že recyklace plastů pomáhá chránit životní prostředí prostě není pravda, zjistila studie. A důvod souvisí s generováním mikroplastů, které nyní znečišťují oceány, jezera, potoky a řeky a dokonce i farmy, kde se pěstují potraviny. Výzkumníci ze Skotska a Kanady odebírali a testovali vzorky vody v recyklačním závodě. Zjistili, že voda, která se používá k čištění plastů před jejich recyklací, je plná toxických mikroplastů.
Jakmile je plastová láhev umytá, dalším krokem v procesu recyklace je její rozdrcení a roztavení na pelety, které se poté přepracují na nové plasty. Problém je, že při tomto procesu vzniká velké množství mikroplastů, které ve vodě přetrvávají a stékají do místní čistírny odpadních vod. Protože mnoho čistíren odpadních vod je špatně vybaveno k odfiltrování mikroplastů, veškerý tento skrytý mikroskopický odpad končí zaplavením do životního prostředí.
Mikroplasty procházejí přímo filtračními systémy, zejména na mikronové úrovni
V testovaných závodech byla k čištění plastu před recyklací čtyřikrát použita voda. A vědci objevili přítomnost plastových částic o velikosti mikronů ve všech čtyřech vzorcích vody použitých během každého kroku čisticího procesu.
V některých případech se voda používaná k čištění plastů v recyklačních závodech nikdy nedostane ani do čistírny odpadních vod a místo toho je vypouštěna přímo do životního prostředí nebo přeměněna na vodu na zavlažování.
Celkově tým odhaduje, že každý rok se do životního prostředí uvolní 2,9 milionu kilogramů mikroplastů, a to vše díky recyklaci plastů. Kdyby byl všechen ten plast jednoduše vyhozen na skládku, neměl by příležitost zamořit zásoby vody a způsobit nejrůznější zdravotní problémy u lidí a zvířat. Kromě toho tým hodnotil recyklační závod, který instaloval speciální filtrační systém pro zachycování mikroplastů. Tento systém zachytil asi 50 procent částic, což je stěží dostačující k uspokojení.

Nejen to, tým testoval pouze mikroplasty do velikosti 1,6 mikronu. Ukazuje se, že mikroplasty mohou být mnohem menší, což znamená, že skutečná koncentrace mikroplastů v i filtrované vodě je stále znepokojivě vysoká.
Dřívější výzkum ukázal, že některé mikroplasty jsou tak malé, že jsou schopné vstupovat do jednotlivých buněk v těle zvířete. Můžeme se jen domnívat, že totéž platí o jednotlivých buňkách u lidí, které jsou s větší pravděpodobností také kontaminovány mikroplasty.
„Děkuji vám, zelení, že jste věci ještě jednou zhoršili,“ napsal jeden rozrušený komentátor a poukázal na to, že fraška recyklace „byla zřejmá od samého začátku.“
Jiný zvolil méně drsný přístup a předpokládal, že ti, kdo jsou zastánci recyklace, to myslí dobře, ale jsou jednoduše špatně informováni o údajných přínosech pro planetu a lidi.
Zdroj: https://phys.org/news/2023-05-recycling-plastics-worse.html
Foto: autoři studie, Pixabay.com