Domů / Novinky / Stoleté spisy Nikoly Tesly předpovídají vývoj umělé inteligence

Stoleté spisy Nikoly Tesly předpovídají vývoj umělé inteligence

Nedávno znovu objevené spisy srbsko-amerického vynálezce a inženýra Nikoly Tesly zdánlivě předpovídaly vývoj umělé inteligence a její vzestup jako průlomového kusu technologieTesla, průkopník technologie a využívání elektřiny, napsal před více než 120 lety několik děsivě přesných předpovědí o vzniku stroje s „vlastní myslí“.

Co napsal Tesla o umělé inteligenci?

„Mám v úmyslu ukázat, že jakkoli se to nyní může zdát nemožné, může být vytvořen automat, který bude mít „vlastní mysl“,“ napsal Tesla v eseji nazvané „Problém zvyšování lidské energie“ v dnes již neexistujícím měsíčníku The Century Magazine ve vydání z června 1900.

„A tím myslím, že bude schopen, nezávisle na jakémkoli operátorovi, zcela sám sobě, provádět v reakci na vnější vlivy ovlivňující jeho citlivé orgány velké množství různých úkonů a operací, jako by měl inteligenci,“ pokračoval. Tesla.

„Bude schopen sledovat stanovený kurz nebo poslouchat rozkazy dané dlouho dopředu; bude schopen rozlišovat mezi tím, co by měl a co by neměl dělat, a získávat zkušenosti nebo, jinak řečeno, zaznamenávat dojmy, které definitivně ovlivní jeho následné jednání.

Roky před a po této eseji Tesla přemýšlel o AI. V jednom dopise profesorovi na Purdue University napsaném v 90. letech 19. století Tesla vysvětlil, jak ve svých experimentech s rádiem řízenou technologií přemýšlel také o budoucích vynálezech zahrnujících „stroje s vlastní inteligencí“. I když věřil, že on sám bude vynálezcem takového stroje.

„Od té doby jsem ve vývoji vynálezu značně pokročil a myslím si, že není daleko doba, kdy ukážu automat, který, ponechán sám sobě, bude jednat, jako by měl rozum a bez jakékoli svévolné kontroly zvenčí. “ napsal Tesla.

Toto prohlášení se velmi přibližuje všeobecnému světovému chápání umělé inteligence jako neživých bytostí, které jsou schopny simulovat lidskou inteligenci a dokážou provádět různé úkoly, ať už samy nebo na základě podnětů od lidí.

„Ať už jsou praktické možnosti takového úspěchu jakékoli, bude to znamenat začátek nové epochy v mechanice,“ napsal Tesla.

Tesla se také zabýval neomezeným vývojem AI

Tesla, narozený v Rakousko-Uhersku v roce 1856 a přesídlený do Spojených států ve svých pozdních 20 letech, je známý vynálezy, jako je Tesla cívka, vodní energie a jeho práce na vývoji rádia. Je také známý pro předpovídání různých moderních vynálezů, jako je vytvoření bezpilotních vozidel, bezdrátové technologie a dokonce i moderní mobilní telefony, které nazýval technologií „vest-pocket“.

Jeho znovuobjevená předpověď o „automatech“ působí jako překvapivě prozíravá předpověď vývoje AI. James Sikorski, člen výboru pro historii a sbírky v Tesla Science Center ve Wardenclyffe na Long Islandu v New Yorku, poznamenal, že Tesla dříve popsal AI, které dal jméno „teleautomaton“, jako „vypůjčenou mysl“.

„To možná lépe ilustruje potenciální výhody, ale i nebezpečí neomezené umělé inteligence – protože to, odkud je mysl ‚vypůjčena‘, může znamenat velký rozdíl, protože bude postavena na práci lidských bytostí, které možná nebudou schopny zvládnout své vrozené nedostatky. nebo předsudky,“ řekl Sikorski v rozhovoru pro  Fox News Digital . „Tesla předpověděla věk strojů myslících nezávisle na lidech.“

Zdroje:
https://www.foxnews.com/tech/resurfaced-nikola-tesla-writings-about-machines-with-their-own-mind-eerily-predict-rise-of-ai
https://www.dailymail.co.uk/news/article-12069033/Did-American-inventor-Nikola-Tesla-herald-rise-AI.html