Používáte plynový sporák? Nová studie prokázala, že plynové sporáky výrazně přispívají ke globálnímu oteplování. Jaký je důvod? Neustále vypouští metan a to i tehdy, když se nepoužívají. Jedná se o drobné úniky, ale vzhledem k velkému počtu sporáků jde celosvětově o velký problém. Výzkum byl nedávno publikovaný v Environmental Science & Technology. Studie zkoumala emise metanu z plynových kamenů v USA. Jde celkově o velké úniky plynu, které jsou ekvivalentní úniku z půl milionu automobilů.
Co zjistila studie?
Americké plynové sporáky vypouštějí do vzduchu 2,6 milionu tun (2,4 milionu metrických tun) metanu – v jednotkách ekvivalentních oxidu uhličitému – každý rok. Tým kalifornských výzkumníků prováděl měření úniků u sporáků v celé řadě domácností. Prozkoumáno bylo celkem 53 domácích kuchyní.
„Neustále vypouštějí do atmosféry trochu metanu,“ řekl spoluautor studie Rob Jackson, klimatický vědec ze Stanfordské univerzity.
Tento metan je navrchu 6,8 milionu tun (6,2 milionu metrických tun) oxidu uhličitého, který plynová kamna vypouštějí do vzduchu, když jsou v provozu a plyn je spalován, uvedla studie.
Je zemní plyn skutečně ekologičtější volba?
Testovaná místnost byla utěsněna a následně se měřily emise u zapnutých i vypnutých kamen. Zajímavé je, že tři čtvrtiny metanu tehdy unikli, když byla kamna vypnutá. Doposud se předpokládalo, že zemní plyn je ekologickou variantou, která je pro životní prostředí lepší než používání uhlí. Když se vezmou v potaz úniky metanu, vše může být jinak.
„Lidé si již mohou vybrat elektrické spotřebiče, pokud chtějí,“ řekl Frank Maisano, washingtonský odborník na politiku a styk s veřejností, který zastupuje zájmy plynáren a spotřebičů. „Lidé mají rádi plynové spotřebiče, protože fungují lépe, zejména v chladnějším klimatu.“
„Spotřebiče na zemní plyn jsou obecně energeticky a nákladově efektivnější než jejich elektrické protějšky,“ řekl Maisano.
Jackson odhadl, že když se vezme v úvahu veškeré využití a těžba zemního plynu, unikne do atmosféry asi 100 milionů tun (91 milionů metrických tun) plynu.
Zajímavý názor na tuto studii sdělil Zachary Merrin, výzkumný inženýr z Illinois Applied Research Institute’s Indoor Climate Research & Training group. „Z hlediska emisí je vaření přímo na plynu lepší než použití elektrického sporáku na fosilní paliva, ale horší než použití elektrického sporáku na solární energii.“
Drobné úniky metanu ze sporáku neohrožují lidské zdraví a nehrozí ani riziko výbuchu.
Zaznamenány byly vysoké hladiny oxidu dusíku
Při měření byla zaznamenána také přítomnost oxidů dusíku. Oxidy dusíku jsou vedlejším produktem při spalování zemního plynu. Úroveň oxidů dusíku nebyla malá, šlo o úroveň větší než 100 dílů na miliardu. Při vaření je vhodné mít zapnutou digestoř nebo otevřené okno, aby tyto plyny mohly unikat.