Domů / Novinky / Radioaktivní voda z Fukušimy bude vypuštěna do oceánu

Radioaktivní voda z Fukušimy bude vypuštěna do oceánu

Japonská vláda oznámila, že radioaktivní voda z dnes již neexistující jaderné elektrárny Fukušima Daiichi bude po úpravě brzy vypuštěna do oceánu. Podle japonského ministerstva zahraničních věcí (MoFA) bude vypouštění více než jednoho milionu tun vody zahájeno buď na jaře nebo v létě 2023. Dodalo, že regulační orgány považovaly za bezpečné postupně vypouštět vodu do Tichého oceánu tunel, ale ne dříve, než projde úpravou a zředěním.

Do oceánu se vypustí extrémní množství nebezpečné vody

Kontaminovaná voda ve Fukušimě je uchovávána ve více než 1000 nádržích, které je podle úředníků potřeba odstranit, aby se mohlo pokračovat s vyřazováním elektrárny z provozu. Očekává se, že proces vyřazení z provozu bude trvat 30 až 40 let.

Odpadní voda z Fukušimy, která má být čištěna a vypouštěna do oceánu, byla dříve používána k chlazení poškozených jaderných reaktorů. Součástí těchto odpadních vod jsou také dešťové a podzemní vody, které prosakují do okolí závodu.

Společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO), která vlastní nyní již neexistující jadernou elektrárnu, uvedla, že její technologie úpravy vody nazvaná Advanced Liquid Processing System (ALPS) dokáže z vody odstranit všechny radioaktivní materiály kromě tritia. Dodal, že tritium je v malých množstvích neškodné.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ALPS „používá řadu chemických reakcí k odstranění 62 radionuklidů z kontaminované vody“. Také vysvětlil, že tritium je velmi obtížné odstranit pomocí ALPS, protože voda s tímto izotopem vodíku „má chemické vlastnosti téměř totožné s vodou s běžným vodíkem“.

MAAE navíc poukázala na to, že odpadní voda z Fukušimy „má nízkou koncentraci tritia ve velkém objemu vody“. Jaderné elektrárny po celém světě používají k likvidaci radioaktivní odpadní vody proces podobný ALPS.

Japonští představitelé podpořili tvrzení TEPCO a trvali na tom, že upravená voda nebude představovat hrozbu pro lidské zdraví nebo mořské prostředí.

Vypouštění odpadních vod z Fukušimy čelí odporu

Japonská tisková agentura Kyodo News uvedla, že MAAE provedla několik bezpečnostních kontrol plánu na vypouštění odpadních vod z Fukušimy. Agentura by rovněž vydala zprávu na základě svých zjištění a poskytla by podporu před udělením absolutoria, během něj a po něm.

Jaderná elektrárna Fukušima Daiichi utrpěla velké škody v důsledku zemětřesení o síle 9,0 stupně, které zasáhlo Japonsko v březnu 2011. Tsunami, které následovaly po otřesech, způsobily roztavení reaktorů elektrárny a vyřazení jejích chladicích systémů. Japonská vláda původně rozsvítila plán vypustit radioaktivní vodu elektrárny do Tichého oceánu v průběhu 30 let v dubnu 2021, více než 10 let po katastrofě.

Plán Tokia vypustit odpadní vodu ze zaniklé jaderné elektrárny se ale setkal s odporem.

Nesouhlas s vypuštěním kontaminované vody

Místní rybářské komunity vyjádřily nad tímto krokem hněv. Proti vypuštění se připojily i rybářské svazy ve Fukušimě, které varovaly, že by to vyvolalo mezi spotřebiteli poplach. Varovali také, že takový krok by vykolejil více než deset let úsilí o ujištění široké veřejnosti, že mořské plody z Fukušimy je bezpečné jíst.

Podle Kyodo News japonská vláda odpověděla oznámením finančních prostředků ve výši 50 miliard jenů (386 milionů dolarů) určených pro rybáře, kteří se obávají, že vypouštění ovlivní jejich živobytí. Hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno během setkání se zúčastněnými stranami řekl: „Rádi bychom tato opatření důkladně vysvětlili rybářským komunitám a dalším relevantním stranám a zároveň naslouchali jejich obavám.

Externí strany rovněž vyjádřily znepokojení nad udělením absolutoria. Jihokorejská vláda uvedla, že japonské vypouštění odpadních vod z Fukušimy do Pacifiku by představovalo „vážnou hrozbu“ pro mořský život. Soul uvalil zákaz na mořské plody z Fukušimy, který zůstává v platnosti i v době psaní.

Mezitím Fórum tichomořských ostrovů (PIF) uvedlo, že má „vážné obavy“ z japonského návrhu na vypouštění odpadních vod z Fukušimy. Generální tajemník PIF Henry Puna napsal Guardianu:

„[Japonsko] by mělo odložit jakékoli takové zveřejnění, dokud si nebudeme jisti dopady tohoto návrhu na životní prostředí a na lidské zdraví – zvláště když si uvědomíme, že většina našich tichomořských národů je pobřežní národy a že oceán je i nadále nedílnou součástí jejich obživy.“

Zdroj: naturalnews.com/2023-01-18-radioactive-fukushima-water-to-be-released-into-ocean.html

Foto: Screenshoty – youtube.com/watch?v=bSNn7fdaPVs