Domů / Kultura / Rychlé občerstvení, které hýbe světem

Rychlé občerstvení, které hýbe světem

Dnes se podíváme na řetězce rychlého občerstvení, které hýbou světem. 

Dunkin´Donuts

Ráj policistů a dalších ozbrojených složek světa. Bystré mozky jistě napadlo o čem je řeč. Hlavní nabídkou tohoto rychlého občerstvení, v tomto případě možná pekárny, jsou koblihy. Firma vznikla v roce 1950 v Quincy v USA. Většina prodejen se nachází na území USA, ale některé najdeme dokonce i v Evropě. Se svými 12 000 provozovnami a 2,5 milionů prodaných koblih denně, jistě stojí za zmínku.

Pizza Hut

Byla by škoda, aby v našem žebříčku nezazněla ani jednou pizza. Nikoho tedy nepřekvapí, když zmíníme Pizzu Hut. V Americe je to jedno z nejoblíbenějších jídel a se svými 13 400 provozovnami nepatří k žádným šedým myškám. Společnost byla založena roku 1958 a kromě různých druh pizz nabízí i přílohy v podobě těstoviny, salátů, grilovaných pochutin a dalších laskomin. Kromě poboček v Americe, zabírá i prostory v Evropě nebo v Asii. Nicméně tamní produkty se často liší od těch originálních.

fast-food

Starbucks

Starbucks byla založena roku 1971 a začínala, jako malá provozovna s nabídkou té nejluxusnější kávy jakou bylo možné získat. Díky skvělé kávě a přátelskému přístupu se postupně tato značka rozšířila do celého světa a jak to tak bývá, nezůstala pouze jen u kávy. Dnes funguje jako kávový hybrid a kromě kávy nabízí i delikatesy či sendviče a v některých zemích dokonce i běžná jídla. Celkem jedenáct tisíc prodejen obsadilo USA a dalších několik tisíc je po celém světě. Starbucks má dále rozhodně co nabídnout a tak je otázkou času, kdy dohoní více vyspělé značky rychlého občerstvení.

McDonald´s

Nejznámější fastfood na světě je celkově druhý co se týče počtu provozoven (35000). Společnost byla založena roku 1940 bratry McDonaldovými. Hlavním trhákem této rychlé restaurace jsou především různé druhy hamburgerů, ale dokáže uspokojit i milovníky hranolků, slazených limonád, kávy či dortíků. Postupem času se rozrostla na gigant, který dokáže denně obsloužit více jak 60 milionů zákazníků, zaměstnává na 400 000 lidí a má pobočky ve více jak 122 zemí světa. Člověk, který řekne, že nezná toto rychlé občerstvení, bude pro spoustu lidí podivín.