Domů / PR / Sanitní dopravní služba zdarma? Poradíme vám, jak na to

Sanitní dopravní služba zdarma? Poradíme vám, jak na to

Kdy se můžete nechat převést sanitní dopravní službou zdarma? Takových chvil je hned několik. A v tomto článku vám ukážeme, jak si tuto službu zajistit.

Na převoz sanitkou zdarma nedosáhne úplně každý. Pokud vám ale zdravotní stav neumožňuje cestu do nemocnice nebo jiného zdravotnického zařízení, jedná se o ideální řešení. Jaké jsou možnosti a jak tuto službu můžete získat zcela zdarma?

Lékař vám dá žádanku

Převozová sanitní služba Praha je soukromá společnost. Aby mohla fungovat, musí mít tedy dostatečně vysoký příjem. I přesto se v jejich vozovém parku můžete svézt zdarma. Nárok na transport sanitkou se řídí zákonem o veřejném pojištění. To znamená, že pokud se chcete dopravit do nemocnice zdarma, budete potřebovat doporučení od lékaře.

Lékař vám tento způsob dopravy může doporučit především v případě, že byste se do zdravotnického zařízení nemohli bezpečně dostat na vlastní pěst. Nejčastější příčinou bývá snížená pohyblivost, malátnost, vysoká infekčnost nebo při pooperačních stavech nebo psychiatrických onemocněních.

Jaké jsou další možnosti?

Aby vás soukromá sanitní služba Praha mohla převést zdarma, budete k tomu potřebovat příkaz ke zdravotnímu transportu. S tímto příkazem je dopravní služba proplacena vaší zdravotní pojišťovnou. Dokument vám může poskytnou pouze ošetřující lékař na základě vykázané zdravotní péče. Zpravidla také platí, že se k převozu použije sanitka toho zařízení, které je pro danou oblast smluvním partnerem zdravotní pojišťovny.

O dopravní zdravotní službu můžete požádat i vy sami. V případě, že budete odmítnuti, existuje ještě další možnost. Zavolejte zdravotní pojišťovně a ověřte si u jejich revizního lékaře, jestli vaše diagnóza odpovídá stavu vhodnému pro převoz sanitkou. Pokud tomu váš stav neodpovídá, stále můžete nechat převést sebe nebo svého dlouhodobě hospitalizovaného příbuzného. Náklady si ale budete muset hradit sami.