Domů / Novinky / Satelitní snímky zachycují biblickou zkázu povodní v Pákistánu

Satelitní snímky zachycují biblickou zkázu povodní v Pákistánu

Pákistán čelí nejhorším povodním v historii. Silné deště pustoší tuto zemi už od června a mají na svědomí přes 1300 obětí. 50 milionů lidí se muselo kvůli povodním přesunout ze svých domovů. Snímky zachycené sondou Copernicus Sentinel-1 nám ukazují rozsah záplav, uvedla Evropská kosmická agentura v tiskové zprávě. Zatímco se média věnují hlavně vlnám veder v různých částech světa, o Pákistánu se skoro nemluví. Tuto zemi sužuje brutální množství vody. Abyste měli představu o dopadech povodní, podívejte se na příspěvek níže.

Extrémní počasí v Pákistánu

V této zemi dochází k extrémním teplotním výkyvům, v létě zde můžeme na některých místech naměřit teploty nad 52°C a v zimě klesají na některých místech teploty až na -29°C. I v minulých letech se tento region potýkal s povodněmi, ale ještě nikdy zde nebyly v takovém rozsahu. Současný pákistánský premiér označil tyto povodně za nejhorší v historii. Podle údajů ESA spadlo v Pákistánu v letošním roce desetkrát více srážek než je průměr. Velké množství srážek ovlivnilo největší řeku v Pákistánu, která se jmenuje Indus. Z řeky se stalo jezero, které má délku přes 100 km a je široké přes 10 km. Na satelitním snímku je vidět, jak velký je rozsah povodní. Zaplavená část území je označena modrou až černou barvou. Jde zejména o západní část země, která hraničí s Afghánistánem.

Humanitární katastrofa

Povodně postihly každého sedmého Pákistánce a způsobily škody větší než 10 miliard dolarů. Jde o chudou zemi, desítky milionů lidí přišly o domovy, nemají kde bydlet a také je zde nedostatek jídla. Kvůli záplavám se zde rychle šíří infekční choroby a došlo zde k humanitární katastrofě.

Proč zde došlo k povodním?

Tento extrémní jev má svůj důvod. Podle zprávy Al Jazeera zažil Pákistán v květnu vlnu veder, která měla za následek nadměrné tání jeho horských ledovců. Do půdy se dostalo velké množství vody, takže už nebyla schopna nasáknout další vodu, která přišla s povodněmi. Důsledky klimatických změn jsou letos viditelnější než kdy dříve a to po celém světě.

Technologie ESA Copernicus Sentinel dokáže sledovat podrobné údaje o deštích a o záplavách. Tyto údaje mohou pomáhat záchranným pracovníkům, aby se dostali do důležitých oblastí. Velké množství lidí je bez jídla a střechy nad hlavou. Potřebují rychlou pomoc a zdravotní prostředky, jinak může počet obětí prudce narůstat.

Foto: ESA