Domů / Cestování / Zoufalá francouzská vláda se snaží přesvědčit turisty, že je bezpečné zemi navštívit

Zoufalá francouzská vláda se snaží přesvědčit turisty, že je bezpečné zemi navštívit

Pokračující nepokoje po celé Francii podle nově zveřejněných údajů způsobily škody nejméně 1,1 miliardy dolarů a mnozí se obávají, že násilí poškodí turistický průmysl v zemi. Geoffroy Roux de Bezieux, šéf francouzské obchodní skupiny MEDEF, uvedl, že stovky členů hlásily, že byli během nepokojů napadeni, přičemž mezi postiženými je 300 bankovních poboček, 200 obchodů a 250 obchodů s tabákem. V rozhovoru pro Le Parisien uvedl, že náklady na škody již přesahují miliardu eur, ale skutečné škody bude nakonec mnohem obtížnější měřit, protože záběry násilí mají dopad na francouzský turistický průmysl.

Velký dopad na turistický ruch ve Francii

Cestovní ruch tvoří zhruba 10 procent francouzského HDP a výdaje turistů loni dosáhly rekordních 58 miliard eur. Letos by však mohlo dojít k prudkému poklesu, pokud pokračující nepokoje odradí návštěvníky.

Vedoucí pařížské turistické kanceláře Jean-Francois Rial uvádí, že mnoho turistů již změnilo své plány. Uvedl: „Už jsme měli tisíce zrušení. Na začátku července si myslím, že se již díváme na 20 až 25 procent zrušení v Paříži mezi mezinárodními zákazníky, a nepřekvapilo by mě, kdyby čísla byla totéž pro celou Francii.“

Turisté se již stali oběťmi násilí, přičemž čínský generální konzulát si stěžoval vládě Francie, že v Marseille byl napaden zájezdový autobus jeho občanů. Někteří z lidí v autobuse byli zraněni při rozbití oken a záběry z incidentu se staly virálními.

Francie je tak znepokojena ztrátou turistů, že její ministr hospodářství Bruno Le Maire vystupuje v zahraničních médiích a trvá na tom, že nepokoje nebudou mít dopad na turisty. Zatímco země jako USA, Kanada a Spojené království nabádají občany k velké opatrnosti při cestování tam, Le Maire tuto hrozbu bagatelizuje. Ve včerejším rozhovoru pro Daily Telegraph řekl: „Všechny velké demokracie dnes čelí tomuto druhu problému“ a dodal, že „naši britští přátelé by měli být rádi, že mohou navštívit Francii a neměli by se bát.“

Snaží se také přesvědčit zahraniční investory, že nepokoje nebudou mít dopad na ekonomiku, přičemž tvrdí, že násilí „nemá žádný dopad na každodenní život 65 milionů francouzských občanů a nebude mít hluboký dopad na francouzský růst a francouzská ekonomika.“

Dosud bylo poškozeno více než 1000 budov, včetně škol a radnic

Přestože se stále čeká na konkrétní čísla, během týdne nepokojů bylo poškozeno, vypáleno nebo vykradeno více než 1000 budov, včetně 254 policejních služeben, několika radnic a 243 škol, z nichž desítky byly značně poškozeny. Předpokládá se, že bylo spáleno více než 5 800 vozidel, včetně nejen osobních aut, ale také autobusů a nákladních automobilů veřejné dopravy.

Nepokoje začaly v reakci na incident z 27. června, kdy policie během dopravní zastávky na pařížském předměstí Nanterre zastřelila 17letého chlapce alžírského původu. Jeho smrt přidala palivo k napětí, které se už mnoho let vařilo ohledně policejní práce a rasového profilování v některých předměstích země s nižšími příjmy, zejména na těch, která se skládají z různých etnik a migrantů.

Loni bylo na policejních zastávkách zabito 13 lidí, z nichž většina byli černoši nebo arabského původu.

Policista, který mladíka zastřelil, byl již obviněn z dobrovolného zabití a umístěn do vazby.

Většinu násilí, které je nyní vidět, mají na svědomí nezletilí, kteří zakládají ohně, rabují a házejí zábavní pyrotechniku. V jednom vysoce sledovaném incidentu výtržníci vypálili rakety na dům starosty a zranili přitom jeho děti a manželku.

Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2023-07-06-french-government-tourists-safe-ongoing-rioting.html
https://www.breitbart.com/europe/2023/07/04/billion-dollars-and-counting-riots-hit-thousands-of-buildings-in-france/
https://www.politico.eu/article/riot-france-minister-bruno-le-maire-nahel-m-investors-tourists/
https://www.forbes.com/sites/chrisobrien/2023/02/28/france-tourism-spending-hit-record-58-billion-in-2022/?sh=25470fe5e0ae

Foto: Screenshot – youtube.com/watch?v=9Xez1V81k9o