Domů / Novinky / Studie prokázala, že kořeny břízy dokáží absorbovat mikroplasty

Studie prokázala, že kořeny břízy dokáží absorbovat mikroplasty

Mikroplasty si mnoho lidí spojuje s mořem, ale jejich velké množství se hromadí i v půdě. Výzkumný tým nedávno zjistil, že strom bříza dokáže absorbovat mikroplasty z půdy prostřednictvím svých kořenů. V půdě se mikroplasty hromadí až 23krát více než v mořských ekosystémech. Když se nachází v půdě, můžete změnit její vlastnosti. Mikroplasty jsou například přijímány rostlinami pšenice.

Co odhalil výzkum?

Skupina německých vědců prokázala, že dlouho žijící dřeviny dokáží absorbovat mikroplasty a ukládat je do své tkáně. Kořeny břízy rostou blízko povrchu půdy, kde se nachází největší koncentrace mikroplastů. Studie byla publikována v časopise Science of the Total Environment.

„Ještě je třeba prostudovat míru přijímání mikroplastů a účinky na krátkodobé a dlouhodobé zdraví stromů. Ale tato pilotní studie naznačuje, že bříza má skutečný potenciál pro dlouhodobá řešení sanace půdy – včetně snížení počtu mikroplastů v půdě a možná i ve vodě,“ uvedla v prohlášení Kat Austenová, hlavní autorka.

Bříza jako pomocník v boji s mikroplasty

Bříza je velmi důležitý strom, který se vyskytuje zejména v chladných oblastech severní polokoule. Dokáže izolovat a ukládat nejen mikroplasty, ale také těžké kovy. Navíc dokáže také čistit ovzduší. Mikroplastické kuličky byly detekovány v kořenech břízy. Experimenty zavedly do půdy kolem kořenů stromků mikroplastové kuličky o velikosti 5–50 μm. Po 5 měsících růstu byly mikroplastové kuličky pozorovány v kořenech stromů pomocí fluorescenční a konfokální laserové skenovací mikroskopie.

„Tyto výsledky jsou silným ukazatelem pro příjem a začlenění mikroplastů pocházejících z půdy do kořenů juvenilní břízy a naznačují, že k určení, zda jsou břízy vhodné, jsou nezbytná další zkoumání zaměřená na rychlost příjmu mikroplastů a jejich důsledky pro dlouhodobé zdraví stromů. mikroplastové remediátory,“ napsali vědci.

Studie ide, že jsou břízy ideální pro bioremediaci mikroplastů. Ještě to neznamená, že by břízy dokázaly vyřešit problém s přebytkem plastového odpadu. V první řadě je potřeba, aby lidé produkovali méně plastového odpadu.