Domů / PR / Stupně propečení u steaků. Jaký volíte vy?

Stupně propečení u steaků. Jaký volíte vy?

Patříte k milovníkům masa nebo dáváte přednost spíš vegetariánské stravě? Mezi námi se stále více nachází těch, kteří nejsou zrovna milovníky masa, na druhou stranu se mezi námi nachází i zcela zarytí masožravci, kteří si pokaždé v restauraci na Stodolní dají pravý, dobře opečený steak. Pokud taky patříte k lidem, kteří jsou milovníky steaků a kteří pravidelně navštěvují třeba steak house v Ostravě, pak určitě máte svůj oblíbený stupeň propečení. Pokud však svůj ideální a oblíben stupeň propečení steaku hledáte, prozradíme vám, jaké stupně propečení vlastně existují a o jaký si můžete říct.

Raw

Pokud si objednáte raw steak, objednáte si zcela syrový steak. Dnes se však tyto steaky nepodávají, podávají se maximálně v pokrmech, jako je tatarák nebo carpaccio. Syrový steak by totiž nebyl úplně zdraví prospěšný.

Rare

Jemně propečený steak – ten už se podává a ten už je u lidí oblíbený. Jedná se o steak, který by měl být uvnitř teplý zhruba na jedenapadesát stupňů Celsia. Jeho okraj je většinou více propečený, trochu silnější a zbarvovat se začíná už dohněda. Uvnitř je však dočervena.

Medium

Medium steak čili středně propečený steak je takový steak, jehož teplota uvnitř je kolem pětašedesáti stupni Celsia. Maso je skoro celé hnědé, jen uvnitř jsou jemně růžové náznaky středu. Tento steak je pravděpodobně nejoblíbenější mezi lidmi, a to díky jeho šťavnatosti.

Well done

Aneb hodně propečený steak, jehož teplota uvnitř je vyšší než sedmdesát stupňů Celsia. Jedná se o opravdu propečený steak, jehož barva je hnědá po celém jeho obvodu i uvnitř. Jeho typickými vlastnostmi je šťavnatost a také jemnost. Mnozí lidé mají při žvýkání tohoto steaku pocit, že žvýkají gumu, ale takto to má opravdu být. V restauracích ho moc podávat nechtějí, pro mnohé šéfkuchaře je to totiž plýtvání masem.