Švýcarsko již podruhé odmítlo převést tanky na Ukrajinu s odkazem na svou historickou politiku neutrality. Al-Arabiyah News oznámily, že vnitrozemský evropský národ odmítl 28. června povolit přesun 96 tanků Leopard 1 A5. Navzdory tlaku Ukrajiny a jejích spojenců neutrální země odmítla umožnit zemím povolit reexport švýcarské výroby. Podle švýcarské federální rady nebyl vývoz 96 tanků vyrobených švýcarskou obrannou firmou RUAG „podle zákona v jeho současné podobě možný“. Vysvětlilo, že „takový prodej by byl v rozporu se zákonem o válečném materiálu a vedl by k odklonu od švýcarské politiky neutrality“. Podle tohoto zákona je reexport zbraní zakázán, pokud je přijímající země v mezinárodním ozbrojeném konfliktu.
Vnitrozemská země s 8,8 miliony obyvatel má dlouhodobou pozici dobře vyzbrojené vojenské neutrality. Tato tradice neutrality je však pod palbou od vypuknutí rusko-ukrajinské války v únoru 2022. Rada zdůraznila, že „upřednostnila závazky Švýcarska jako neutrální země a spolehlivost jeho uplatňování právního státu. 1. června Národní rada – dolní komora švýcarského parlamentu – hlasovala proti plánu výslovně povolit převod švýcarských zbraní na Ukrajinu. Země již dříve odmítla výslovné žádosti zemí jako Dánsko, Španělsko a Německo.
RUAG zakoupila použitých a nefunkčních 96 tanků Leopard 1 A5 od agentury italského ministerstva obrany již v roce 2016. Společnost původně zamýšlela tanky – které jsou stále v Itálii – renovovat pro potenciální kupce. Tanky měly být zaslány jejich německému výrobci k restaurování s holandským financováním. Konflikt si však vyžádal naléhavou poptávku po tancích pro Ukrajinu – poptávku, kterou řešily zásilky z Německa a USA v době psaní.
Zelenskyj: Švýcarské rozhodnutí o reexportu zbraní „nezbytně důležité“ pro úsilí Ukrajiny
Rozhodnutí z 28. června bylo podle Al-Arabíja News široce očekáváno. Švýcarské národní shromáždění bez ohledu na to zvažuje způsoby, jak uvolnit dlouhodobý princip neutrality země. Podle zásady, která sahá až do roku 1815 a je zakotvena smlouvou z roku 1907, Švýcarsko neposílá zbraně přímo ani nepřímo bojovníkům ve válce.
Švýcarští zákonodárci navrhují reformovat legislativu a umožnit reexport zbraní do země ve válce, i když za určitých podmínek. Výjimky mohou být omezeny na pět let. Mezi navrhované podmínky patří uplatnění práva přijímající země na sebeobranu; Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) nebo dvoutřetinová většina Valného shromáždění OSN schválí porušení mezinárodního práva; a kupující země se zavázala, že nebude zbraně reexportovat.
Takový návrh by byl vítanou zprávou pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který 15. června vyzval Švýcarsko, aby umožnilo reexport zbraní do Kyjeva. Tento krok by podle něj byl zásadní pro vývoj války.
„Vím, že se ve Švýcarsku diskutuje o vývozu válečného materiálu na ochranu a obranu Ukrajiny. To by bylo životně důležité,“ řekl Zelenskyj ve videoproslovu k oběma komorám švýcarského parlamentu. „Potřebujeme zbraně, abychom mohli obnovit mír na Ukrajině.“
Během stejného projevu ukrajinský vůdce poděkoval Švýcarsku za přijetí sankcí EU proti Rusku. Zdůraznil však, že jsou zapotřebí další sankce. Švýcarsko přijalo blokové sankce vůči Moskvě a zmrazilo ruský majetek v hodnotě 556 milionů dolarů.
„Je velmi důležité ukázat solidaritu, protože tyto sankce nám pomohou ukončit agresi,“ zopakoval Zelenskyj. „Musíme posílit sankce.“
Zdroje:
https://english.alarabiya.net/News/world/2023/06/29/Switzerland-refuses-to-transfer-tanks-to-Ukraine-due-to-neutrality-policy
https://www.reuters.com/world/europe/swiss-neutrality-line-arms-for-ukraine-debate-heats-up-2023-02-06/#:~:text=Under%20Swiss%20neutrality%2C%20which%20dates%20back%20to%201815,embargo%20on%20arms%20sales%20to%20Ukraine%20and%20Russia.
https://www.reuters.com/world/europe/zelenskiy-vital-switzerland-allow-re-export-weapons-ukraine-2023-06-15/
Obrázky: Pixabay.com