Domů / Novinky / Švýcarsko začalo s budováním autonomního podzemního dopravního systému

Švýcarsko začalo s budováním autonomního podzemního dopravního systému

Švýcarsko je bohatá a pokroková země. Silnice jsou zde každý den namáhány tím, že se po nich převáží velké množství nákladu. Velkou úlevou pro silniční provoz bude Cargo Sous Terrain (CST). Jedná se o projekt autonomního podzemního nákladního systému. Jedná se o podzemní tunelovou síť, která bude přepravovat náklad v přepravních kontejnerech na samonabíjecím železničním systému.

Velkolepý projekt podzemní nákladní dopravy již začal

Tento podzemní nákladní systém začne 46 mil (70 kilometrů) dlouhým úsekem mezi Curychem a hlavním logistickým uzlem v Härkingen/Niederbipp. Mohlo by se rozrůst až na 310 mil tunelů (500 km) spojujících všechny švýcarské kantony. 1. srpna byly zahájeny první fáze plánování výstavby a tento systém by měl začít fungovat už v roce 2031.

Jak bude tento systém vypadat?

Každý tunel bude mít průměr kolem 6 m a rovnou podlahu rozdělenou do tří pruhů. Po těchto pruzích pojedou čety malých nákladních modulů rychlostí kolem 30 km/h. Jednotlivé kapsle budou poháněny samostatnými elektromotory.

Jejich velikost bude dostatečně velká, aby se do nich vešly dvě palety. Kapsle budou přizpůsobeny pro náklad, který budou převážet, některé kapsle mohou být například chladícím systémem, aby mohly převážet potraviny. Podvěsy budou naloženy v nadzemních logistických zařízeních a poté spuštěny do sekcí tunelového systému na výtazích.

Projekt bude napájen obnovitelnou energií a dokáže odvést 40 % veškeré nákladní dopravy ze silnic. Úsek mezi Curychem a Härkingen/Niederbipp bude stát kolem 3 miliard dolarů. Pro budování CST nebudou využity žádné dotace, projekt je financován ze soukromých zdrojů. Tento projekt nebude mít žádný negativní dopad na život běžných občanů, je tichý a prakticky neviditelný, protože je v podzemí.

Jedná se o brilantní projekt, který by se mohl stát inspirací i pro ostatní země. Jde o mnohem střízlivější a jednodušší řešení než projekt Hyperloop, kterým přišel Elon Musk. Pokud by se tento systém rozšířil po světě, znamenalo by to, že bychom nemuseli neustále stát v dopravních zácpách a silnice by nebyly tak často poškozené. Inspirujte se videem níže:

Obrázky: CST