Domů / Novinky / V Antarktidě byl nalezen jeden z největších meteoritů v historii

V Antarktidě byl nalezen jeden z největších meteoritů v historii

V Antarktidě byl objeven meteorit obsahující nejstarší materiál ve sluneční soustavě. Je jedním z největších, jaké byly kdy nalezeny a vrhá nové světlo na vývoj Slunce a planet. 7,6 kg vážící vesmírný poklad bylo snadné najít, protože jeho černá kompozice ostře kontrastovala se sněhově bílou zemí. Divočina se suchým chladným počasím je nejlepším místem pro hledání přeživších vesmírných kamenů, protože jsou zde ideální podmínky pro jejich uchování. Aktivní ledovce mohou také chrlit staré ledovce pohřbené pod ledem.

Mimořádný objev

„Nalézt tak velký meteorit, jako je tento, je velmi vzácné,“ řekla Dr. Maria Valdesová z The Field Museum v Chicagu. „Dokonce i malé mikrometeority mohou být z vědeckého hlediska neuvěřitelně cenné.“

V minulém století bylo na studeném kontinentu nalezeno více než 45 000 meteoritů, ale jen asi 100 tak velkých jako tento.

Dr. Maria Valdes přes SWNS

Členové expedice jezdili na sněžných skútrech, aby dosáhli slibných míst hledání, která byla dříve zmapována pomocí satelitních snímků. Poblíž výzkumné stanice Princess Elisabeth Antarctica objevili pět nových exemplářů. Počítačová neuronová síť pomohla odhalit několik míst relativně bez sněhu, kde by mohlo být snazší je najít odkryté – a jedno z nich obsahovalo meteority.

„Abych byla upřímná, nalézt tak velký meteorit je trochu štěstí,“ připustila profesorka Maria Schonbachler ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu.

Říká, že vesmírný kámen se zdá být chondrit, nejběžnější typ meteoritu. Tyto objekty obsahují nejstarší materiál ve sluneční soustavě a pravděpodobně pocházejí z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Meteorit je uchováván v chladícím boxu, aby se zabránilo rozmrazování, které by mohlo poškodit jeho jemnou chemickou strukturu. Bude poslán do laboratoře v Belgii k další analýze.

Dr. Ashley King z Natural History Museum v Londýně řekl: „Nemáme tendenci nacházet v Antarktidě příliš mnoho meteoritů, které jsou tak velké jako tento. Ale čím více jich máme, tím více se dozvídáme o rané sluneční soustavě.“

Foto: SWNS