Domů / Novinky / Vysychají zásoby podzemní vody v celé Evropě: kontinent je na pokraji katastrofálního sucha

Vysychají zásoby podzemní vody v celé Evropě: kontinent je na pokraji katastrofálního sucha

Vědci varují, že v celé Evropě hrozí vyschnutí zásob podzemních vod. Hladiny povrchových vod zůstaly od roku 2018 až do nedávné doby relativně stabilní, než začala trvalá vedra a nedostatek deště způsobovat jejich pokles. To staví Evropu na pokraj vodní katastrofy, říká Dr. Torsten Mayer-Gürr, profesor na Technické univerzitě ve Štýrském Hradci v Rakousku, který nedávno publikoval článek na toto téma.

„Před několika lety bych si nikdy nepředstavoval, že voda bude tady v Evropě problémem ,“ řekl Mayer-Gürr.

Vůbec poprvé přesáhla roční průměrná teplota Spojeného království 10°C. A loňský rok byl pro Spojené království nejteplejším zaznamenaným rokem, o kterém někteří říkají, že je to faktor „globálního oteplování“ a „změny klimatu“.

Nedostatek chladicí vody v jaderných elektrárnách zhoršuje evropskou energetickou krizi

V letech 2018 a 2019 byl ve střední Evropě nedostatek vody, který způsobil stagnaci hladin podzemních vod. V poslední době tyto hladiny začaly klesat kvůli přetrvávajícímu nedostatku deště. Přirozená stanoviště bojují o přežití, stejně jako farmy pěstující potravinářské plodiny pro evropské obyvatelstvo. Sucho je také obviňováno z velkých nedostatků energie v celé Evropě, které jsou ve skutečnosti vinou západních sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Loni v létě v některých oblastech dramaticky klesla hladina řeky Rýn. Podobně vyschla i další koryta řek v Evropě a způsobila ztrátu stanovišť pro různé vodní druhy. V posledních několika letech došlo také k rozsáhlým lesním požárům a požárům trav v celé Evropě a ve Spojeném království. Kvůli nedostatku deště je rovněž nedostatek chladicí vody pro jaderné elektrárny, což dále ovlivňuje schopnost Evropy vyrábět si dostatek energie pro sebe v době krize na Ukrajině.

„Zpracování a výpočetní úsilí jsou zde poměrně velké,“ vysvětlil Mayer-Gürr, jak prováděl výpočty hladiny podzemní vody pomocí satelitní gravimetrie, což je specializovaná metoda měření zdrojů podzemní vody a dokumentování všech změn. Pomocí dvou satelitů nazvaných Tom a Jerry byly od celkové hmotnosti odečteny změny hmotnosti v řekách a jezerech, stejně jako změny hmotnosti sněhu a ledu. To umožňuje přesné měření změn podzemní vody v průběhu času.

„Máme měření vzdálenosti každých pět sekund, a tedy asi půl milionu měření za měsíc. Z toho pak určíme mapy gravitačního pole. Ještě před pár lety by mě nenapadlo, že tady v Evropě bude s vodou problém, zvláště v Německu nebo Rakousku. Ve skutečnosti zde máme problémy se zásobováním vodou – na to musíme myslet.“

V komentářích někdo poukázal na to, že dalším důvodem pro evropské problémy s vodou je zneužívání a plýtvání vodárenskými společnostmi po mnoho a mnoho let.

„Probíhá neustálé odčerpávání vody z řek a přírodních vodonosných vrstev namísto ucpávání masivních netěsností v potrubí,“ napsal jeden z komentujících. „Jsou rádi, že zaplatí 100 milionů akcionářům a přeplatí generální ředitele, ale je jim fuk, že dochází ke znečištěním. Na druhou stranu je voda příliš levná a obyvatelstvo s ní plýtvá. Je to snadno řešitelný problém, ale musí se změnit postoj.“

Jiní zpochybňovali oprávněnost těchto tvrzení o suchu, včetně jednoho člověka, který napsal, že nádrž v Surrey, kde žije, je v současné době „100% plná a spodní voda je 2,4 metru nad průměrem“.

„Populace explodovala kvůli imigraci v této oblasti, takže větší poptávka,“ dodal stejný jedinec jako možnou další příčinu těchto vodních strastí.

Zdroje:
dailymail.co.uk/news/article-11689379/Europe-verge-catastrophic-drought-groundwater-reserves-dry-continent.html
tugraz.at/en/home/
naturalnews.com/2023-01-31-groundwater-drying-up-europe-catastrophic-drought.html